Home DÜNYA LYRİD (LİR) METEOR YAĞMURU BU HAFTA: NELER Mİ OLACAK?
DÜNYA - 20 Nisan 2020

LYRİD (LİR) METEOR YAĞMURU BU HAFTA: NELER Mİ OLACAK?

Salı akşamından Çarşamba sabahına kadar gökyüzünde görsel şova hazırlanın. Lyrid meteor yağmuru bu yıl çok net görülecek.

Gökyüzünde görsel şova hazır mıyız? Lyrid (Lir) meteor yağmuru bu hafta… Özellikle en yoğun gece (21 Nisan) Salı akşamı ve (22 Nisan) Çarşamba sabahı Güneş doğana kadar saat başı 10 ve 20 arası meteor karanlık göklerde dans edecek. Birkaç saat sürecek bu gösteri kaçırılmamalı. Yeniay ile çakışması iyi bir şey, hiçbir engele maruz kalmadan görülebilecek.

Bu yıl çok net görülmesi bekleniyor ama eğer aydınlatması yoğun şehir merkezindeyseniz maalesef şansınız azalıyor. Çok hızlı olmaları, bu meteor yağmurunu seyredilmeye değer kılan özelliklerinin başında geliyor. Tarihteki Lir meteor yağmuru kayıtları şöyle: Çin (M.Ö. 687 ile M.Ö. 15) Kore (1136), Virginia Amerika (1803).

NEDENİ: THATCHER KUYRUKLU YILDIZI

Kayıtlardan da anlaşıldığı gibi Lyrid meteor yağmuru bilinen en eski meteor yağmurlarından birisi… Meteor yağmurlarının nedeni kuyruklu yıldızlardan kopan buz ve toz kalıntıları… Bu kalıntılar kuyruklu yıldızın yörüngesinde dolaşmaya devam eder. Ancak kuyruklu yıldızın yörüngesiyle Dünya yörüngesi kesiştiğinde bu kalıntılar atmosfere çarpar. Ve patlamalara ve parlamalara neden olur. Ki, o parlamalar işte keyifle izlenen meteor yağmurudur.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBELinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Lyrid meteor yağmuruna neden olan ise Thatcher kuyruklu yıldızıdır. 1867’de Viyana’lı Profesör Edmond Weiss, Thatcher kuyruklu yıldızının yörüngesi ile Dünya yörüngesinin kesiştiğini iddia etti. 20 Nisan ve takip eden günlerde gökbilimci Johann Gottfried Galle de kuyruklu yıldızın bulunduğu yerde Lyrid (Lir) veya Çalgı Takımyıldızı’nın olduğunu teyit edince ismi konuldu.

BİR SONRAKİ 2040-2041’DE

Gökyüzünü izleyeceklere: Şilyak Takımyıldızı’ndaki mavi-beyaz Vega yıldızının 7 derece güney batısına (sağ alt kısmına doğru) yayılacak.

Editörden not: Eğer bu meteor yağmurunun fotoğrafını, yorumlarınızı ve hikayenizi paylaşmak isterseniz, bize nasıl ulaşacağınızı biliyorsunuz. Malum bir sonraki Lyrid Yağmuru’nu 2040 ve 2041’de göreceğiz.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: YILDIZLARARASI KUYRUKLUYILDIZI EV YAPIMI TELESKOPLA KEŞFETMİŞ!

KAİNATIN EN FOTOJENİK (!) KUYRUKLU YILDIZI

ÜNLÜ ASTROBİYOLOG: “KORONAVİRÜSÜ UZAYDAN GELDİ”