Home DÜNYA MARMARA DENİZİ İÇİN BİR İLK: PROJENİN İSMİ “DENİZLER YAŞAM OLSUN”
DÜNYA - 12 Eylül 2019

MARMARA DENİZİ İÇİN BİR İLK: PROJENİN İSMİ “DENİZLER YAŞAM OLSUN”

Gelecek nesillere korunabilmiş bir Marmara Denizi bırakabilmek amacıyla hayata geçirilen “Denizler Yaşam Dolsun” projesi kapsamında, Türkiye’nin ilk mercan transplantasyonu (nakli) gerçekleşiyor.

Spacemag Türkiye Yazıişleri olarak güne güzel başlıyoruz. Çünkü çocuklarımıza bırakacağımız bir Türkiye için güzel bir çevre haberi aldık. Ve hemen sizinle paylaşıyoruz.

Projenin ismi “Denizler Yaşam Dolsun.” Hayata geçirenler ise Roche İlaç Türkiye ve Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK). Proje, Türkiye’nin ilk mercan transplantasyon operasyonu olma özelliği taşıyor. Üstelik bilimsel ayağı da TÜBİTAK tarafından destekleniyor, İstanbul Üniversitesi ve ADYSK’nın gönüllü iş birliği ile yürütülüyor.

TAVŞAN ADASI’NA TAŞINDILAR

Peki nedir bu mercan nakli? Adalar açıklarında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan mercanlar çoğaltma yoluyla Tavşan Adası olarak da bilinen Neandros açıklarına yüzde 90 başarı oranıyla taşındı. Ayrıca Marmara Denizi’nin binlerce metrekarelik hayalet ağdan temizlenmesi de sağlandı…

Türkiye’nin geleceği için bir adım atanlar ne diyor? İşte sözleri…

“AZAMİ ŞEKİLDE DESTEKLEMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Natasa Klicko: “ADYSK ile işbirliğimizin temelinde, tüm faaliyetlerimizi ekolojik dengeye saygı yaklaşımı çerçevesinde sürdürme vizyonumuz yatıyor. Denizler Yaşam Dolsun projesi aynı zamanda, yalnızca işimizde değil, kurumsal sorumluluk anlayışımızda da karşılanmamış ihtiyaçlara odaklandığımızın bir göstergesi. Marmara Denizi’ndeki yaşam çeşitliliğinin sürdürülebilirliği için attığımız bu adımı ileriye taşımak istiyoruz. ADYSK’nın sağlayacağı eğitimler ve çalışanlarımızın gönüllü katılımıyla mercanların insan yaşamının olmadığı bölgelere nakledilmesi, hayalet ağların çıkarılması, kıyı ve deniz dibi temizliği ile farkındalık faaliyetlerini azami şekilde desteklemeyi hedefliyoruz.”

Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Volkan Narcı: “Dernek olarak, dünyanın en özel iç denizlerinden olan Marmara Denizi’nde Prens Adaları olarak bilinen adalardaki konumumuzun da etkisiyle, öncelikli amacımızı Marmara Denizi ve Adalar’da ekosistemin korunması şeklinde belirledik. Denizler Yaşam Dolsun projesi kapsamında Roche İlaç Türkiye iş birliğiyle yürüttüğümüz çalışmalarla Adalar bölgesi açıklarından 300 mercanı, Tavşan Adası olarak da bilinen Neandros etrafında yaşayabilecekleri alanlara taşımayı başarmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Yüzde 90’ın üzerinde başarı oranıyla devam ettiğimiz mercan nakil operasyonunun yanı sıra, Adalar çevresinden binlerce metrekare hayalet ağ çıkararak su altı dünyasının bu sessiz tehlikesine karşı mücadelemizi sürdürdük. Adalar çevresinde avlanma amaçlı kullanılan ve deniz dibindeki kayalıklara takılan veya koparak kontrolsüzce savrulan ağlar, mercanlar da dahil pek çok deniz canlısının ölümüne neden olarak bu türlerin yaşamını tehdit ediyor.”

Fotoğraf: Kız Kulesi