Home DÜNYA MARS İÇİN TASARLANAN EVİ DÜNYA’YA İNŞA ETTİLER
DÜNYA - MARS - 6 Eylül 2019

MARS İÇİN TASARLANAN EVİ DÜNYA’YA İNŞA ETTİLER

NASA ödüllü Amerikan mimarlık bürosu, Mars için tasarladıkları 3D evlerin bir benzerini New York yakınlarındaki bir ormana kondurdu.

İnsanlık bir gün başka gezegenlere yerleşecek. Tamam yerleşecek de nerelerde yaşayacak… İnsanları o gezegenlere taşımayı görev edinen Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bir süredir “Gidersek nerede, nasıl yaşayacağız?” sorusuna da cevap arıyor. İşte bu nedenle de zaman zaman mimari projelerle ilgili yarışmalar düzenliyor.

500 BİN DOLAR ÖDÜLLÜ PROJE

İşte o soruya cevap arayanlardan bir de Amerikalı mimarlık bürosu AI SpaceFactory… New York merkezli şirketin Mars için tasarladığı “3D yaşam evleri” dedikleri Marsha projesi, NASA’dan hem tam not hem de 500 bin dolar ödül aldı.

İLK DÜNYA VERSİYONU TERA1

Marsha evlerinin 3D yazıcılarla Kızıl Gezegen’de ne zaman inşa edileceğini bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var ki, Marsha’ların ilk Dünya versiyonu inşa edildi. AI SpaceFactory, Marsha’nın Dünya verisyonu olan Tera projesini hayata geçirdi. İlk ev, Tera1 New York yakınlarındaki bir ormanlık araziye 3D yazıcılarla inşa edildikten sonra yerleştirildi.

TERA2 DE 2021’DE YAPILACAK… AMA NEREYE?

Tera1’de yaşam Mart 2020’de başlayacak. Rezervasyon taleplerini almaya başlayan şirket yetkilileri “Tera2 de 2021’de inşa edilecek” diye konuştu ancak lokasyonla ilgili ser verip sır vermedi.