Home DÜNYA NASA’NIN ‘KARA KUTU’SU BALIKÇI AĞINA TAKILDI
DÜNYA - 16 Ocak 2020

NASA’NIN ‘KARA KUTU’SU BALIKÇI AĞINA TAKILDI

Amerika Birleşik Devletleri Donanması'nda panik: Hırvat balıkçı, NASA'nın korkunç gizli bir cihazını ağlarına takılınca olay çıkardı.

Şaka gibi… Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA’nın ‘korkunç gizli silahı’ Hırvat balıkçının ağlarına takıldı… Balıkçının tehditleri üzerine Amerika Birleşik Devletleri Donanması harekete geçti… ABD Donanması’nda panik: Hırvat balıkçı, NASA’nın korkunç gizli bir cihazını ağlarına takılınca olay çıkardı…

FACEBOOK’TA YAYINLADI, GİZLİ NUMARADAN ARANDI!

Balıkçının ismi Darko Kunac… Hırvatistan’ın Elaphiti Adaları yakınlarında bu esrarengiz turuncu renkli kutu ağlarına takıldı. Kutunun ve kutuya bağlı şamandıranın üzerinde DHL taşımacılık etiketi dışında başka hiçbir bilgi yoktu. Etiketteki rakamlar takip edilerek cihazın NASA’nın Mississippi Stennis Uzay Merkezi’nden postalandığı bilgisine ulaşıldı. Geçtiğimiz yılın Kasım ayının 20’sinde Zagreb yoluyla Almanya’ya gönderilmişti… Balıkçı hemen Facebook’ta cihazın fotoğrafını paylaştı. İddiasına göre sonra gizemli gelişmeler yaşandı. 
Balıkçı ağına takılan NASA cihazı…
Bilinmeyen bir numaradan telefon aldığını söyleyen balıkçı ekledi: “Karşımda bir anda yüksek rütbeli kişileri buldum.” Donanma ile tartışmaya girdiğini belirten Darko Kunac, yetkilileri ağlarını tamir için gerekli nakit parayı hemen vermezlerse aleti fırlatıp atmakla tehdit etti. Gelen telefondan cihazın NASA’nın ‘kara kutu’su olduğunu anladığını belirten Darko Kunac, Amerikalıların kendilerinden milyonlarca dolar para isteyeceğinden korktuğunu iddia etti.

AĞIN TAMİRİ İÇİN 3 BİN DOLAR ÖDEDİLER

Teknesine ayrıca radyo ile Amerikan Donanması’nın gizli araştırma gemisinden çağrı geldiğini belirten balıkçı “Sonuç olarak yetkililer ağların tamiri icin 3000 dolar ödemeyi kabul etti” dedi. Kunac şöyle devam etti: “Bu uğursuz aleti tekneden indirdik ve bir süre önce Amerikalılara teslim ettik. Masraflarımın karşılığında ödememi teslim aldım, her şey yolunda gitti. Amerikalılar beni Somali korsanı mı sandı nedir! Bana ne bunlardan, aklım başımda ve benimle oyun oynayamazlar. Ben çetin ceviz biriyim, uzatırlarsa denize fırlatır atarım diye tehdit ettim.”
Amerika’dan Zagrep’e… Oradan Almanya’ya derken… Hırvatistan’da denizde çıktı.

PEKİ GERÇEKTEN BU TURUNCU ‘KARA KUTU’ NE?

Cihazın ne olduğuna gelince… Hırvatistan hükümeti gerekli protokoller ve izinler sonunda cihazı inceledi. Hırvat Donanması çalışanları bunun aktarıcı moduna göre, 16-102 günlük değişim gösteren bir pil ömrüne sahip, HIPAP akustik sualtı konumlandırma ve navigasyon sistemi olduğunu belirtti.