Home DÜNYA NEOWISE KUYRUKLU YILDIZI BURSA VE KÜTAHYA’DA GÖRÜNTÜLENDİ
DÜNYA - 22 Temmuz 2020

NEOWISE KUYRUKLU YILDIZI BURSA VE KÜTAHYA’DA GÖRÜNTÜLENDİ

İsmini NASA teleskopundan alan Neowise kuyruklu yıldızı, Karacabey ve Türkmen Dağları'nın üzerinde fotoğraflandı.

Bursa’nın Karacabey ilçesinde, sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen yüzlerce gözlemci, Karacabey Longozu´nun Marmara Denizi kıyılarında buluşup, Neowise kuyruklu yıldızının geçişini izledi.

Yaklaşık 1 aydır çıplak gözle görülebilen ve NASA tarafından Neowise ismi ile adlandırılan kuyruklu yıldız, Dünya’nın dört bir yanında doğa ve gökyüzü gözlemcileri tarafından merakla takip ediliyor. Türkiye´de de çeşitli il ve ilçelerde fotoğrafçı ve gözlemciler, gece ortaya çıkan kuyruklu yıldızın peşinde koşuyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Bursalı Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş de Karacabey Longozu’nda yaptığı gözlemlerde çektiği kuyruklu yıldız sosyal medyada yoğun ilgi görünce, merak edip göremeyen kişiler için bir etkinlik düzenledi. Tüydeş´in çağrısının ardından buluşma yerine gelen yüzlerce gözlemci ile birlikte Karacabey sahillerinden kuyruklu yıldızı gözlemleyen Tüydeş, etkinliğe katılanların kuyruklu yıldız altında fotoğraflarını çekti.

Neowise, Bursa’da fotoğrafçı Uğur İkizler tarafından görüntülendi.

EN SON SÜMERLER GÖRDÜ!

Tüydeş “İnsanlar için böyle şeylerin artık daha cazip, çekici geldiğini düşünüyorum. Bu da çok özel bir kuyruklu yıldız. Bizden önce dünya üzerinde sadece Sümerler´in dönemi olan M.Ö. 4000 yılında görülmüştü. Böyle sıradışı bir ana tanıklık ediyoruz aslında. Yaptığım çağrıya İstanbul da dahil 3-4 saatlik mesafeden bile sadece o an için gelen insanlar oldu. Kısa bir zamanda duyuru yaptığım için Mersin ve Urfa´dan bile gelmeyi düşünenler yazdılar ama gelemediler. Bu kadar yoğun ilgi göreceğini ben de sanmıyordum. Ben insanların ilgisini de çekmesi için gelenlerin kuyruklu yıldızla hatıra fotoğrafını da çekeceğimi söylemiştim. 6 bin 800 yılda bir önlerine gelecek bu fırsatı insanlar da ilgi göstererek değerlendirdi. 150´ye yakın kişi olduk” dedi.

Neowise kuyruklu yıldızı, Kütahya’da 1820 rakımlı Türkmen Dağı’ndan da çıplak gözle gözlendi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Neowise kuyruklu yıldızı Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından 2 ay önce ilk keşfedildi. NASA’nın öngördüğü Temmuz ayı itibariyle dünyadan akşamları çıplak gözle bile görülebilen bu gök olayı binlerce insan tarafından özel ilgiyle takip ediliyor. Neowise kuyruklu yıldızının bir sonraki geçişi ise 6 bin 800 yıl sonra olduğu belirlendi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: OORT BULUTU’NDAN GELEN KUYRUKLUYILDIZI TEMMUZ VE AĞUSTOS’TA ÇIPLAK GÖZLE GÖREBİLECEĞİZ

OUMUAMUA, GÜNEŞ SİSTEMİ’NE GİRMEDEN ÖNCE PARÇALANMIŞ

“UZAYDA TÜRK USULÜ BALIK BUĞULAMA YEDİM”