Home DÜNYA OKSİJENSİZ YAŞAYABİLEN İLK HAYVAN BULUNDU
DÜNYA - 1 Mart 2020

OKSİJENSİZ YAŞAYABİLEN İLK HAYVAN BULUNDU

Araştırmacılar hayatta kalabilmek için oksijene ihtiyaç duymayan ilk ve tek bilinen hayvanı buldu: Bir asalak (parazit)...

Dünya üzerinde ve ötesinde hayata bakış açımızı değiştirebilecek buluşlardan biri olarak kabul ediliyor çünkü oksijenli solunuma gereksinim duymadan yaşıyor bu parazit: Henneguya Salminicola.
Çok hücreli organizma, denizanasına akraba bir hayvan grubuna ait… Mitokondrial DNA sahibi değil ve hatta hiç solumuyor…

NEFES ALMA YETEĞİNİ KAYBETMİŞ

Bazı tek hücreli organizmalar solunuma gerek olmadan hayatlarını sürdürürler ama vahşi doğada yeni bulunan bu çok hücreli hayvan solunumdan sorumlu genlere sahip DNA’sı olmayan ilk hayvan… Ayrıca oksijenli hücresel solunum yeteneğini kaybetmiş olduğunu söyleyebiliriz.

İNSANA ZARARI YOK

2010’da yayınlanan bir araştırmada bir tür Loriciferan -yine mikroskobik bir hayvan- oksijensiz yaşıyor diye duyurdu ama daha sonra bu buluşun tamamen doğru olup olmadığı tartışıldı.
Somon balığında ‘milky flesh’ ya da ‘tapioca’ denilen hastalığa yol açan bu basit parazit, (H. Salminicola) balıkta kistlere sebep olsa da hem balığa hem de insanlara bir zararı yok.

“OKSİJENSİZ NASIL YAŞIYORLAR, BİLMİYORUZ”

Balığın içinde yaşadığından zamanla evrim geçirip oksijensiz yaşamaya alışmış ve hatta çok hücreli türler ile bağdaştırılan birçok diğer özelliğini de kaybetmiş olduğunu bulan araştırmacılardan Stephen D. Atkinson’ın yanısıra Dorothee Huchon “Dokularını, kaslarını ve hatta sinir hücrelerini kaybetmiş olduklarını öğrendikten sonra şimdi de nefes alma yeteneklerini kaybettiklerini bulduk” dedi ve ekledi: “Oksijensiz nasıl yaşıyorlar henüz anlamış değiliz ama ev sahipleri somondan bir şekilde enerji emiyor olabilirler.”
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: