Home DÜNYA PLASTİK ATIKLARDAN KİMYASAL HAMMADDE ÜRETİMİNE
DÜNYA - 4 Aralık 2019

PLASTİK ATIKLARDAN KİMYASAL HAMMADDE ÜRETİMİNE

Shell, piroliz yöntemi ile doğada zor çözünen plastiklerin geri dönüşümünden elde ettiği hammaddeden kimyasal üretimine başladı.

SHELL, plastik atıkların geri dönüşümü sonrasında elde edilen sıvıyı, hammadde olarak kullanarak başarılı bir şekilde kimyasallar ürettiğini duyurdu. Piroliz olarak bilinen yöntem, doğada zor çözünen plastiklerin geri dönüşümü için bir buluş olarak kabul ediliyor. Shell 2025 yılına kadar dünya çapındaki kimyasal üretim tesislerinde yılda bir milyon ton plastik atık kullanmayı hedefliyor.

Thomas Casparie.

Shell Global Kimyasal Ürünler İşkolu Genel Müdür Yardımcısı Thomas Casparie şöyle konuştu: “Plastik atıklardan kimyasal üretimi, çevre ve işimiz için yerinde bir adım. Geleneksel yöntemlerle geri kazanımı güçlükle yapılabilen plastik atıkları alıp tekrar kimyasallara dönüştürecek bir döngü oluşturuyoruz. Ürettiğimiz bu kimyasallar müşterilerimizin yüksek kaliteli ve sürdürülebilir ürünler için artan taleplerini de karşılayacaktır.”

PİROLİZ NEDİR?

Piroliz, plastik atıkların oksijensiz ortamda ısıtılarak ve uzun zincirli polimerlerin parçalanarak daha kısa zincirli malzemelere dönüştürüldüğü bir kimyasal geri dönüşüm işlemidir. Bu ürünler daha sonra kimyasal hammadde veya yakıt olarak da işlenebilir. Piroliz, mamul plastiğin kalitesini düşürmediği ve başlangıçtaki atıkların sıkı bir şekilde ayrıştırılmasını gerektirmediği için eritmenin geleneksel mekanik geri dönüşüm işleminden daha verimli olabilir.

SHELL NEDİR?

  • Royal Dutch Shell, Shell ve Royal Dutch şirketlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan, Hollanda menşeli dünyanın en büyük petrokimya şirketlerindendir.
  • Shell, modern yaşamda kullanılan kimyasallar üretir. Bu kimyasallar, her gün kullandığımız mobilyadan, tıbbi cihazlara, giysilerden ve buzdolaplarına, bilgisayarlara ve akıllı telefonlara kadar binlerce üründe karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünler, toplumun yaşam, çalışma ve oyun oynama becerilerine katkıda bulunur.
  • Shell, hammadde olarak petrol ürünlerinin kullanıldığı baz kimyasalları – etilen, propilen ve aromatikler – üretir. Mono etilen glikol (MEG), polioller ve alfa-olefinler gibi ara ürünler ve polietilen gibi bazı performans ürünleri de üretmektedir.
  • Shell’in tüm dünyadaki kimyasal ürünler üreten tesislerinden 1000’den fazla sanayi kuruluşuna yılda yaklaşık 18 milyon metrik ton petrokimya ürünü satmaktadır.
  • Shell’in dünya standartlarında entegre arıtma ve kimyasal tesisleri Asya-Pasifik (Singapur), Avrupa (Hollanda) ve Kuzey Amerika’da (ABD Körfez Kıyısı ve Kanada) bulunmaktadır.
  • Shell, Amerika Birleşik Devletleri’nde Teksas’ta, Deer Park; Louisiana’da Norco ve Geismar ve Kanada’da Scotford ve Sarnia’da ek kimyasallar imalatı olmak üzere üç büyük petrokimya tesisi işletmektedir.
  • Entegre bir enerji şirketinin parçası olmaktan güç alıyoruz; Ortak altyapılardan, çeşitli hammaddelere erişimden, derin üretim ve işleme uzmanlığından faydalanıyoruz. Bu, Shell’e bağımsız kimya şirketlerine kıyasla rekabet üstünlüğü sağlıyor.