Home DÜNYA PLAYSTATION 5’İN ÖZELLİKLERİ SIZDIRILDI
DÜNYA - 12 Mart 2020

PLAYSTATION 5’İN ÖZELLİKLERİ SIZDIRILDI

Oyun dünyasının merakla beklediği oyun konsolunun Ps4 oyunları çalıştırabileceği ve 8K çözünürlüğe kadar oyun desteği sunduğu ortaya çıktı.

Gamestop sitesine sızan bilgiler, Sony’nin yaklaşan yeni oyun konsolu hakkında bir fikir sahibi olmayı sağladı.

Sızdırılan bilgiler sayfada bir süreliğine istenmeden yayınlansa da bilgilerin kopyalanmasının önüne geçilemedi. Sızan diğer bilgiler arasında , çıkacak olan yeni konsol 8 çekirdekli AMD işlemci kullanacağı ve 3D ses kullanımı da (sanki etrafınızdan canlı geliyormuş gibi) dahil olmak üzere, Sony firması tarafından piyasaya sürülmemiş birçok ses teknolojisi mevcut olduğu düşünülüyor.

Konsept tasarımdır.

Geçtiğimiz ay Bloomberg’de konuyu yakından takip edenlerin raporlarına göre, PlayStation 5 modelinin sunulan hafıza seçeneklerine göre perakende satış fiyatının en az 470 dolar civarlarında olacağı öngörülüyor.

Bloomberg’in belirttiği gibi şu an hali hazırda piyasada olan Ps4 modelinin ilk başta 399 dolara satıldığı ve üretim maliyetinin 380 dolara mal olduğu açıklanmıştı.

Sızan bilgilere dayanarak yorum yapıldığı zaman PlayStation 5 modelinin özellikleri ile Xbox oyun konsolunun yeni modeli olan X serisinin açıklanmış özellikleri ile denk seviyeye geldi. Merakla beklenen PlayStation modelinin resmi olarak ne zaman tanıtılacağı ve satışa sunulacağı şu an için bilinmiyor.

PLAYSTATION 5 MODELİNE RAKİP GÖRÜLEN YENİ XBOX X SERİSİ KULLANICILARA NELER SUNUYOR?

Xbox firmasının yetkilisi Phil Spencer yeni ürünlerinde sunduğu en iddialı özellik olan görüntü oluştururken nereye işlem gücü tahsis edileceğini seçen bir teknoloji türü olan Değişken Hız Gölgelendirme’nin (VRS) kendi patentli sürümüne sahip olacağını söyledi. Kısaca diğer özelliklerine de değinmek istersek Xbox Series X modelinde dikkat çeken kısımlar;

-Xbox One X modelinde olan 6 teraflop GPU performansının Series X modelinde 12 teraflop barındırması.

-PS5 modelinde olduğu gibi oyunları saniyede 120 kareye kadar kare hızlarıyla 8K çözünürlükte çalıştırma olasılığıyla 4K çözünürlükte çalıştıracağı.

2020 yılında hangi oyun konsolu daha çok sevilir bilemeyiz ama her iki oyun konsolu için sızdırılan bilgilerle oyun oynama performansı olarak çekişmeli bir yıl olacağı aşikar.

HAZIRLAYAN: Sezi Meriç DEMİRARSLAN

 

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

“TÜRKİYE’DE OYUN PAZARI 1 MİLYAR DOLARI BULDU”

“TÜRKİYE’DEKİ OYUNCU SAYISI 30 MİLYONDAN FAZLA”

OYUNDA YENİ DÖNEM: ‘KONSOLSÜZ CLOUD’