Home DÜNYA PUTİN, TRUMP’A RUS YAPIMI FÜZELERDEN ALMASINI TEKLİF ETMİŞ!
DÜNYA - 11 Eylül 2019

PUTİN, TRUMP’A RUS YAPIMI FÜZELERDEN ALMASINI TEKLİF ETMİŞ!

Sovyetler Birliği döneminden başlayan Moskova-Washington arasındaki “Dünyanın bir numarası kim?” tartışmasında son nokta… Uzay teknolojisiyle öne çıkan iki ülkeyi bu kez “füze sistemleri” karşı karşıya getirdi… Daha doğrusu “getirmiş.” Çünkü böylesine bir pazarlığın yapıldığı yeni açıklandı. Açıklayan da Rus lider Vladimir Putin…

EKONOMİ FORUMUNDA KONUŞTU

Vladivosdok’taki ekonomi forumunda konuşan Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump’a aralarında hipersonik füze de dahil olmak üzere son teknoloji Rus füzelerini satabileceklerini söylediğini açıkladı.

“BİZ ZATEN PARA HARCADIK, NİYE SİZ DE HARCAYASINIZ?”

Vladimir Putin, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin de olduğu forumda şöyle konuştu: “Donald’a ‘Eğer istersen size (füze) satabiliriz. Böylelikle her şey de dengelenmiş olur’ dedim. Ancak o, yakın zamanda kendilerinin yapacağını söyledi. Belki yapabilirler. Ama neden para kaybedesiniz ki… Biz zaten para harcamışız, alın, hem bizim ulusal güvenliğimize de tehdit oluşturacak bir şey değil bu durum. Şu ana kadar hiçbir ülke bu teknolojide bir şey üretmedi.”

“AMERİKA SİLAHLARI UZAYA YERLEŞTİRECEK”

“Biz ayrıca silahların sayılması, kaç füzenin kaç savaş başlığının olduğu, konusunda da açığız. Biz diyaloğa açığız. Ama Amerika’dan bu konuda net bir cevap alamadık. Biz silahlanma yarışında durulmayı teklif ederken, Amerika silahları uzaya yerleştirmeyi planlıyor. İnsanlığın karşılaşabileceği büyük bir tehlike olabilir.”