Home DÜNYA ŞANLIURFA’YA EL BATTANİ UZAY VE HAVACILIK BİLİM MERKEZİ KURULDU
DÜNYA - 14 Şubat 2021

ŞANLIURFA’YA EL BATTANİ UZAY VE HAVACILIK BİLİM MERKEZİ KURULDU

Karaköprü'deki El Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi kapılarını önümüzdeki ay uzay ve havacılık meraklılarına açacak.

Şanlıurfa´da El Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi kuruldu…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´nın açıkladığı Milli Uzay Programı’na destek için Ay’da bir kratere adı verilen ünlü uzay bilimci ve matematik bilgini El Battani’nin adına Şanlıurfa’da Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi kuruldu. Gençlerin bilimle buluşmasının hedeflendiği merkezin bahçesine ise metal monolit yerleştirildi.

Karaköprü´de El Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi’nin, önümüzdeki ay kapılarının uzay ve havacılık meraklılarına açılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Milli Uzay Programı’na destek vermek ve yeni bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamak istediklerini belirten Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, “Şanlıurfa geçmişte kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, çok önemli ilim insanlarını bağrında yetiştirmiş bir şehirdir. Biz Şanlıurfa’ya kazandırdığımız bilim merkezimize yine Harran´da yetişmiş gökbilimleri alanında birçok keşif yapmış, astronomiye öncülük etmiş El Battani’nin ismini verdik. Bu topraklarda özellikle çok önemli bilim adamları yetişti” dedi.

İKİNCİ MONOLİT BURAYA DİKİLDİ

Şanlıurfa´da tarihin sıfır noktası olarak bilinen Göbeklitepe yakınlarına dikilen metal blok monolitin ikincisinin merkezin bahçesine dikildiğini belirten Baydilli,”Geçmişte bilime bu kadar hizmet etmiş, yön vermiş ilim insanlarının torunları olarak bizim de bilimde geri durmamamız, ön plana atılmamız ve üretmemiz gerekiyor. İşte bilim merkezimizde tam da bunu gençlerimize aşılamaya, dedelerimizin mirasçıları olarak bilime yeniden yön veren bir nesil oluşturmamız gerektiğini anlatacağız” şeklinde konuştu.

EL BATTANİ KİMDİR?

Gerçek adı Ebu Abdullah Muhammed bin Cabir bin Sinan er-Rekki es-Sabi el-Battani’dir. 858’de Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde doğdu, 929’da Samarra yakınlarındaki Kasr el-Cis kazasında hayatını kaybetti. Astronomideki en çok bilinen başarılarından biri Güneş yılını 365 gün, 5 saat, 46 dakika ve 24 saniye olarak ölçmüş olmasıdır. Modern Dünya, Battani’ye bilim dünyasına katkılarından dolayı hürmetini, saygısını göstermiş ve Ay’daki bir bölgeye Albategnius olarak ismini vermiştir.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: AWAY DİZİSİNDEKİ ‘UZAY KÖRLÜĞÜ’ GERÇEKTEN VAR MI?

MARS’IN UYDUSUNDAKİ SARI BÖLGE ‘UZAYLI ÜSSÜ’ MÜ?

‘BUGÜNKÜ MARSLILAR YERALTINDA YAŞIYOR OLABİLİR’