Home DÜNYA TÜRK NÜKLEER MÜHENDİS KIZLARIN BÜYÜK BAŞARISI
DÜNYA - 29 Kasım 2020

TÜRK NÜKLEER MÜHENDİS KIZLARIN BÜYÜK BAŞARISI

Rus üniversitelerinde öğrenim gören 6 kız Türk öğrencinin de olduğu 11 yüksek lisans öğrencisi ‘Maria Sklodowska-Curie’ bursu kazandı.

Rus üniversitelerinde nükleer fizik eğitimi alan aralarında 6 kız Türk öğrencinin de olduğu 11 yüksek lisans öğrencisi ‘Maria Sklodowska-Curie’ bursu kazandı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından verilen bursun kazananları, 20 Kasım 2020 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da açıklandı.

Türkiye’den, Peter The Great St. Petersburg Politeknik Üniversitesi, Isı Enerjisi Mühendisliği ve Isı Mühendisliği bölümünde eğitim alan Seida Merve Değirmenci, Ayşe Gök, Yağmur Küçük, Ahsen Özdemir ve Zeynab Nur Şahin burs almaya hak kazandı. Yine aynı üniversitede, Nükleer Santraller: Tasarım, İşletme ve Mühendislik bölümünde okuyan Nurberk Sungur da kazananlar arasına girdi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Rusya Federasyonu’ndan Tomsk Politeknik Üniversitesi, Nükleer Fizik ve Teknoloji Bölümü öğrencisi Ekaterina Shcheglova, Nijerya’dan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi MEPhI Nükleer Fizik ve Teknoloji bölümü öğrencisi Ifeoma Uvom, Kazakistan’dan Tomsk Politeknik Üniversitesi Nükleer Fizik ve Teknolojiler bölümü öğrencisi Kamila Khuzhazhinova, Moğolistan’dan MEPhI Nükleer Fizik ve Teknoloji bölümü öğrencisi Davaasuren Byambatsogt ile Gana’dan Tomsk Politeknik Üniversitesi Nükleer Fizik ve Teknoloji, Nükleer Tıp bölümünde eğitim alan Easter Kouachie olmak üzere toplam 11 kişiye burs verildi.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un uluslararası işbirliği ve personel politikası departman projelerinin yönetimi ve eğitim kalitesini artırmak için proje ofisinin Proje Direktörü Valery Karesin, konuya ilişkin şöyle konuştu:

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“Rus üniversitelerinde nükleer fizik bölümünde okuyan Rus ve yabancı öğrencilere ‘Maria Sklodovskaya-Curie’ burslarının verilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Nükleer endüstrideki eğitimi ve cinsiyet dengesini desteklemeyi amaçlayan IAEA’nın çok doğru bir zamanda yaptığı bir girişimdir. Burs alan kız öğrencileri, hem Rusya’da hem de ötesinde nükleer enerjinin geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacaklar. Rosatom, sosyal sorumluluk sahibi bir şirket olarak bu tür adımları destekliyor.”

MARIA SKLODOWSKA-CURIE PROGRAMI NEDİR?

Maria Sklodovskaya-Curie Burs Programı, Mart 2020’de IAEA’nın Genel Müdürü Raphael Grossi tarafından başlatıldı.  Programa 90 ülkeden, 550’den fazla aday başvurdu. Bunların arasından dünyanın her yerinden 100 öğrenci seçildi. Burs, iki yıla kadar yüksek lisans programlarında eğitim (yılda 10 bin Euroya kadar) ve konaklama (yılda 10 bin Euroya kadar) masraflarını karşılayacak.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: NASA ‘UZAYLI AVLAMAK’ İÇİN NÜKLEER UZAY GEMİSİ YAPIYOR

ROBOTLAR-4: HER CANLININ BİR YETENEĞİ VE SINIRI VARDIR

NÜKLEER BUZ KIRICI “ARKTİKA” İKİNCİ DENEME SEFERİNİ TAMAMLADI