Home DÜNYA TÜRKİYE UZAY AJANSI’NDAN “YEŞİL IŞIK SAÇAN METEOR” AÇIKLAMASI
DÜNYA - 2 Şubat 2022

TÜRKİYE UZAY AJANSI’NDAN “YEŞİL IŞIK SAÇAN METEOR” AÇIKLAMASI

Türkiye Uzay Ajansı: "Meteorlar, Dünya atmosferine girdiklerinde çok sayıda hava molekülü ile çarpışırlar."

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), ülkenin çeşitli noktalarında gökyüzünde yeşil ışık saçan bir meteorun görüntülenmesi hakkında açıklama yaptı.

TUA’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Dün gece Türkiye’nin çeşitli noktalarında gökyüzünde yeşil ışık saçan bir meteor görüntülenmiştir. Bu gök cisimleri kimyasal yapıları sebebiyle atmosferde pek çok farklı renkte gözlemlenebilir.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“Meteorlar, Dünya atmosferine girdiklerinde çok sayıda hava molekülü ile çarpışırlar. Bu çarpışmalar parçacığın dış katmanlarını püskürterek sodyum, demir ve magnezyum atomlarından oluşan bir buhar oluşturur. Meteor rengi, metal atom emisyonlarının mı yoksa hava plazma emisyonlarının mı baskın olduğuna bağlıdır.”

“KIRMIZI OLUR”

“Birçok meteorun rengine, onlardaki metal atomlarından yayılan ışık (mavi, yeşil ve sarı) ile havadaki atomlar ve moleküller tarafından yayılan ışık (kırmızı) neden olur.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

“Metal atomları, sodyum lambalarındaki gibi ışık yayar: sodyum (Na) atomları turuncu-sarı bir ışık verir, demir (Fe) atomları sarı bir ışık, magnezyum (Mg) yeşil baskın ışık yayar. İyonize kalsiyum (Ca+) atomları, atmosferik nitrojen (N2) ve oksijen atomları (O) ve molekülleri kırmızı bir ışık verirken mor bir renk tonunda görülebilirler.”

BAĞLANTILI HABERLER VE İHTİMALLER: İLK TÜRK ASTRONOTU 2022’DE BELLİ OLACAK

UZAY ÇAĞINDA CEP TELEFONUNU BİLMEYEN BADUY TOPLULUĞU

ÖZGÜR ÖNEY’İN İLK YAZISI: “DAGUERREOTİP”