Home DÜNYA “TÜRKİYE’DE YENİ KORONAVİRÜS VAKASINA RASTLANMAMIŞTIR”
DÜNYA - 25 Şubat 2020

“TÜRKİYE’DE YENİ KORONAVİRÜS VAKASINA RASTLANMAMIŞTIR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan açıklama yaptı; "Ülkemizde koronavirüs vakası yoktur" dedi.

Herkes koronavirüsü konuşuyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra Avrupa ve Ortadoğu’ya sıçrayan koronavirüs, İran’daki ölümlerin ardından Türkiye’nin de ana gündemine oturdu. Türkiye, İran sınırını kapattı ancak yaşanan korku, şehir efsanelerini başlatınca Ankara devreye girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Ülkemizde yeni koronavirüs vakasına rastlanmamıştır” dedi.

“AZAMİ ÇABA SARF EDİYORUZ”

“Ülkemizi bu hastalıktan koruma için azami çaba sarf etmekteyiz” diyen Bakan Fahrettin Koca, İran’la ilgili de şu açıklamayı yaptı: “Bilindiği gibi 23 Şubat’tan itibaren İran’la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı kapalıdır. Ancak havayoluyla ülkemizden İran’a dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir.”

“İRAN’A GEÇİŞ OLUR, TÜRKİYE’YE DÖNÜŞ OLMAZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da İran’la ilgili konuştu: “Hem Ticaret hem Sağlık Bakanımızla bu konuda ortak değerlendirme yaptık. Türkiye’den İran’a transit geçiş gidebilir ama Türkiye’ye dönüş olmaz. İran’dan girişler yasak. Türk yolcular konusunda koymuş olduğumuz parantez vardı. Bu parantez çerçevesinde bir değerlendirme olmuş. İran’dan Türkiye’ye gelişler kısıtlı.”