Home DÜNYA “ÜNİVERSİTELERİ BİLİM ÜRETİR HALE GETİRELİM”
DÜNYA - 9 Kasım 2019

“ÜNİVERSİTELERİ BİLİM ÜRETİR HALE GETİRELİM”

Türkiye'nin en ünlü ekonomistlerinden Şeref Oğuz, sosyal medyasında yazdığı Kamu Spotu'yla üniversiteleri tartışmaya açtı.

Ünlü ekonomist Şeref Oğuz ‘Kamu Spotu’ ile üniversitelere göz kırptı… Sosyal medyasında kaleme aldığı yazısında “Üniversiteleri bilim üretir hale getirelim” dedi ve ekledi:
“Dünya 2020’ye giderken, bilim ve teknolojide son derece dramatik gelişmeler yaşanıyor. Arabalar, uçaklar sürücü ve pilotlardan kurtuluyor. 3 boyutlu yazıcılar, köprü inşa ediyor, ilaç üretiyor. Endüstri 4 ve biyo genetik, nano teknolojiler, ürün gamını dönüştürüyor. İnsan neslini tehdit eden, yapay zekâ ile donanmış robotlar ve savaşın çehresini cephenin tanımını sonsuza dek dönüştüren savunma alanı ve yeni silahlar… Gün geçmiyor ki, hayrete düşüren bir teknoloji hayata geçmemiş olsun. Tam da bu noktada kafamdaki sorular derinleşiyor.”

ÜNİVERSİTE SAYIMIZ 208

“Acaba sayıları 208’e çıkardığımız üniversitelerimizi, bilim üretir hale getirmek için hangi adımları atmalıyız? Sayıları 60’ı geçen tekno-parklarımızı emlak ofisi olmaktan çıkarıp yeni ve cesur Dünya’nın ihtiyaç duyduğu patent, lisans, tasarım ürün üretir duruma nasıl geçer? BUNU BİZ YAPMAZSAK KİM YAPACAK ACABA?”
‘Bilimsel üniversite’ çağrısı yapan Şeref Oğuz, Kamu Spotu adlı yazısının yanısıra açıklama kısmında eleştiriye devam ediyor: “YÖK’Ü YOK ETMEK ŞART. ‘Bu kadar cehalet ancak tahsille olur.’ kabilinden hocaları ayıklamalıyız. Doktoralı yeni hoca, asistanından daha az maaş alıyor. Beyin gücümüzü cazip kılmalıyız.”

ŞEREF OĞUZ KİMDİR?

1955 doğumlu Şeref Oğuz, gazetecilik hayatına 1970 yılında Sabah Gazetesi’nde başladı. Sırasıyla Günaydın Gazetesi Bölge Gazeteleri Yayın Sorumluluğu, Meydan Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği, Milliyet Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği ile Kanal 6 ve Yeni Yüzyıl tepe yöneticiliği görevlerinde bulundu.

Şeref Oğuz

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Şeref Oğuz aynı fakültede İstatistik ve Sosyal Siyaset disiplinlerinde master ve ekonomi alanında doktora derecesi aldı. Doktora sonrası Londra Üniversitesi’nde “Sufficent Knowledge” konusunda araştırmalar yaptı.

“TÜRKİYE UZAY AJANSI UMUT OLABİLİR”

Internet Society kurucularından olan Şeref Oğuz, internetteki ilk büyük Türk gazetesi Milliyet.com projesini yönetti, 1996 Haziran’da dünyanın ilk sanal mitingini gerçekleştirdi. 1996’dan bu yana Anadolu’da KOBİ’lere yönelik Yeni Ekonomi Konferansları veren Şeref Oğuz’un özel zevkleri arasında uzun dönemler tarihi, bilgi sosyolojisi, müzik araştırmaları, nota yazıları, tanbur ve ney bulunuyor.

1999 yılında Koç Holding Yeni Ekonomi danışmanlığı görevine getirilen Şeref Oğuz, Koç Holding Bilgi Grubu Danışmanı olarak görev yaptı. Bilgi Üniversitesi e-mba akademik kadrosunda Sanal Kültür dersleri verdi ve Sabah Gazatesi’nde köşe yazarlığı yaptı.

Türkiye Uzay Ajansı’nın “Yeni umut” olabileceğine değinen Şeref Oğuz, Ulusal Rekabet Araştırmaları Kurumu, Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği  yapıyor. Daha önce Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu, Internet Kurulu üyesi ve Meclis Bilgi Grubu parlamento dışı üyeliğinde bulundu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “UZAY YARIŞINA NEDEN ÖZEL SEKTÖR KATILMAZ?”

EN POPÜLER 10 ASTRONOMİ ÜNİVERSİTESİ

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’