Home DÜNYA UZAY-FOTO: KOCA ÜLKEDE BİR IŞIK YANIYOR!
DÜNYA - 19 Kasım 2019

UZAY-FOTO: KOCA ÜLKEDE BİR IŞIK YANIYOR!

Diktatör Kim Jong-un'un yönettiği Kuzey Kore'nin 'karanlık yüzü' NASA astronotu Scott Kelly'nin uzaydan çektiği görüntüyle ortaya çıktı.

Kuzey Kore… Dünyanın en kapalı ülkesi… Diktatör Kim Jong-un tarafından 2011’den bu yana yönetiliyor… Ülkenin kurucusu ve ilk lideri Kim İl-Sung’un torunu, ülkeyi 1994’ten 2011’e kadar yöneten Kim Jong-il’in de oğlu… Vatana ihanetle suçladığı amcası ve 5 yardımcısını 3 gün boyunca aç bırakılan 120 köpeğe yem etti. İhanetle suçladığı dayısını alev tabancasıyla yakarak öldürmekle suçlandı. Hastane teftişlerinde elinde sigarayla görüntülendi. İktidara gelir gelmez 140 kişinin ölüm emrini verdi. Dünyaya göre ülke açlıktan kırılıyor, ona göre Kuzey Koreliler refah içinde… Geceleri enerji tasarrufu için elektrikleri kapatıyor desek…

Kore Yarımadası

Genelde balistik füzeleriyle haber olan Kuzey Kore bu kez bir uzay haberiyle gündemde… 2015-16 arası Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 520 gün kalan NASA astronotu Scott Kelly o dönem uzaydan çektiği Kore Yarımadası fotoğrafları yeniden servis etti.

ÇİN VE GÜNEY KORE IŞIL IŞIL

Fotoğrafı analiz etmeden önce Kore Yarımadası haritasına bakmakta yarar var. Görüldüğü gibi Kuzey Kore sırtını Çin’e dayar. Güney Kore de Japon Denizi’ne doğru yarımadanın alt tarafında yer alır.

Şimdi de Scott Kelly’nin uzaydan çektiği fotoğrafa bakalım. Çin ışıl ışıl… Güney Kore ışıl ışıl… Kuzey Kore’nin olduğu yer simsiyah… Sadece başkent Pyongyang’ın olduğu yerde bir ışık görülüyor… Ki o da büyük ihtimal Kim Jong-un’un saraylarının ve devlet dairelerinin olduğu bölgedir, diye düşünülüyor.

Bakın emekli NASA astronotu bu deneyimi nasıl açıklıyor: “Kuzey Kore karanlıklar denizi gibi… Orada yaşayan insanları düşünemiyorum, şok edici. Pyongyang az elektrikten dolayı uzaydan bir nokta gibi görünüyor.”

Fark muazzam değil mi? Kuzey Kore simsiyah, sadece bir noktada ışık var. Sağı solu ışıl ışıl.

“Bir de Seul’e, Güney Kore’nin başkentine bakın. Fark üzücü. Gündüz de Kuzey Kore pek görünmez. Hava çok açık değil. Eminim bir Kuzey Kore sanayisi olduğundan değil, Çin’den gelen hava kirliliği buna neden oluyor.”

“Yani anlayacağınız, sadece elektrikleri yok değil. Bir de havaları da kirli. Bunu yukardan kendi gözlerinizle görmeniz çok acı.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘KUZEY KORE BOMBASI 17 HİROŞİMA ETKİSİNDE’

HİNDİSTAN-PAKİSTAN SAVAŞI’NDA MİLYONLAR ÖLEBİLİR

ÇİN’DE GECEYARISI GÖKYÜZÜNDE ATEŞ TOPU!