Home DÜNYA UZAYA MÜREKKEP BALIĞI VE KURTÇUK GÖNDERİLDİ
DÜNYA - 16 Haziran 2021

UZAYA MÜREKKEP BALIĞI VE KURTÇUK GÖNDERİLDİ

Uluslarlarası Uzay İstasyonu, yeni bir araştırma için mürekkep balıkları ve kurtçuklara ev sahipliği yapacak.

Daha iki gün önce yemeye doyamadığım en sevdiğim deniz ürünü kalamardan bahsederken telefonum ilginç bir haber çıkardı karşıma. Her ne kadar telefonlarla ilgili haberlerimiz aksini iddia etse de telefonum oldukça akıllı.

“Mürekkep balığı ve minik kurtçuklar NASA ve SpaceX tarafından uzaya gönderildi.”

Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen bir roket geçtiğimiz hafta Florida’dan yola çıktı.

Yavru mürekkep balığı.

Detaylara gelirsek: Yavru mürekkep balıkları, SpaceX Falcon 9 ile yolculuk yaptı. Sebebi ise mikro yerçekiminin hayvan mikrop etkileşimlerine etkisini araştırmak. Deneyler ilginç olacak kesin çünkü bu minik canlı (euprymna scolopes) deniz altında içinde vibrio fischeri denilen bir bakteri barındırıyor ve bu bakteri mürekkep balığına tehlikelerden korunmak için fosforlu bir ışık yayarak tehlikelere karşı – özellikle bu canlı ile beslenen yırtıcı hayvanlara karşı – kamuflaj sağlamaya yardımcı oluyor.

IŞILDAMASI ARAŞTIRILACAK

Bilim insanları şimdi bu süreci Uluslararası Uzay İstasyonu’nda izleyecek ve yerçekimsiz ortamın bu canlının ışıldamasına etkisini araştıracak.

Mürekkep balığı bir yana bir de mikroskopik nematodlar diye bilinen minik mikroskobik kurtçuklar da Exter ve Nothingham Üniversiteleri tarafından verilen izinle yola çıktılar.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Oldukça küçük ve hareketli bu canlılar öğrendiğimize göre insanlarla ortak birçok biyolojik özelliğe sahipler. En önemli benzerlik de uzayda iken kaslarını yitirmeleri.

Bilim insanları bu kurtçukları incelerken kas kaybına sebep olan molekülleri bulmaya çalışacaklar. Bu bilgiyi kullanarak gelecekte genetik hastalıklara tedavi yöntemleri geliştirmeyi bile amaçlıyorlar. Örneğin bu bilgiden yola çıkılarak kasların zayıflamasına sebep olan kas distrofisine bir çare bulunabilir.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

En önemli sebeplerden bir diğeri de sizler de tahmin etmişsinizdir zaten, daha önce de bahsettiğimiz gibi uzun süreli uzay görevlerinde insanların kaslarının çıkardığı problemlere çözüm getirip, uzayda insan sağlığı ve güvenliği için büyük bir adım atılmasına yardım etmek.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAYDA BİRA DENEYİ YAPILACAK

BAKAN VARANK: “100 DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYESİ KURACAĞIZ”

VE UZAYLILAR AMERİKA YERİNE NİJERYA’YA İNER