Home DÜNYA UZAYDA İLK ‘KADINLAR YÜRÜYÜŞÜ’NÜN TARİHİ BELLİ OLDU
DÜNYA - 8 Ekim 2019

UZAYDA İLK ‘KADINLAR YÜRÜYÜŞÜ’NÜN TARİHİ BELLİ OLDU

Kıyafet krizi yüzünden 6 ay önce iptal edilen tarihin ilk 'kadın uzay takımı'nın gerçekleştirileceği uzay yürüyüşü 21 Ekim'de yapılacak.

Hazırlayan: Berna JOLLIFFE

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA, uzaya yeni kıyafetler göndererek kadın astronotların kıyafet krizini çözdü… Böylece 6 ay önce iptal edilen tarihin ilk kadın uzay takımının gerçekleştirileceği uzay yürüyüşü tekrar gündeme geldi. Yeni tarih 21 Ekim, bu tarihi olay NASA tarafından yeniden programlandı.

KADIN KADINA UZAY YÜRÜYÜŞÜ

Jessica Meir (Soldaki) ve Christina Koch beraber yürüyerek tarihe geçecek.
Uzay yürüyüşü, Mart ayından beri uzayda yaşayan NASA astronotu Christina Koch ve Uluslararası Uzay İstasyonu‘na Eylül’de katılan Jessica Meir tarafından gerçekleştirilecek. Yeni programlanan ‘kadınlar uzay yürüyüşü’ NASA’nın gönderdiği yeni yapılandırılan ‘medium’ beden kıyafet ile mümkün olacak.
‘Medium’ üst gövde ile yenilenen kıyafet gelecekteki personelin de ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte. Program Müdürü Kirk Shireman, “Baktık ki, önümüzdeki iki yıl uçuşa çıkacak medium bedenli insan sayısı yüksek, bu da bu kıyafeti göndermekte en etkili noktaydı” dedi.

SADECE 1 TANE MEDIUM KIYAFET VARDI

Christina Koch aslında her şey yolunda gitse geçen Mart’ta Anne McClain ile gerçekleştirmiş olacaktı bu yürüyüşü… O sırada Uluslararası zay İstasyonu’nda 4 adet kıyafet vardı. Bir medium, iki large gövdeli ve bir de X-large… Anne McClain uzaya gitmeden önce medium ve large kıyafetleri deneyerek eğitim aldı.

LARGE YERİNE MEDIUM İSTEYİNCE OLMADI

Herhangi bir durumda hem medium hem de large kıyafeti giyebileceğini düşünüyordu fakat uzaya çıkınca işler değişti; ilk yürüyüş denemesinde medium beden ona çok daha uygundu. Christina Koch zaten sadece medium giyeceğine dair kararını daha ilk günden vermişti. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kıyafetleri giyip çıkarmak çok zaman alıcı bir iş, hele farklı beden kıyafete girmek 12 saati bulabilen, vakit kaybına yol açan bir iş.
Astronotlar için zaman çok değerli olduğundan McClain kendisinin yerini erkek astronot Nick Hague’in almasını önerip Dünya’ya döndü. Güvenlik açısından uzay kıyafetinin doğru beden olması avantajlı, vakit kaybetmemek için Anne McClain’i dinlediler ve uzay kıyafetini tekrar konfigüre etmektense kadro değişikliğini onayladılar.
Fakat kadın takımının iptali ters tepti.

NASA: “KADIN ASTRONOTA KÜÇÜK BEDEN KIYAFET”

Nisan ayında NASA kararla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyleydi: Kıyafetler cinsiyete göre farklılık göstermez, tek şey kadın astronotlar daha küçük beden kıyafete ihtiyaç duyar. Yörüngedeki laboratuvarda medium beden kıyafet formatlama gibi bir planımız yok. 
Ve onun yerine NASA astronotlarına yeni bir uzay kıyafeti ayarlayıp, ek bir ikmalde bulunuldu.
Bütün bunlar NASA’nın süregelen Artemis Programı hazırlıkları ortasında harekete geçti, bu programın içeriği Ay’a ilk kadının ve bir sonraki erkeğin inişi projesinin 2024’e kadar gerçekleşmesi. (Şu ana kadar Ay’a giden 12 kişinin hepsi Apollo programı sırasında uçan beyaz, Amerikan erkekler.) 

‘KENDİMİZE UZAY KIZKARDEŞLERİ DİYORUZ”

Bir sonraki Ay’a İniş görevinde farklı uzay kıyafetilerine ihtiyaç olacak; uzay istasyonundakiler ay yüzeyinde kullanıma değil mikro yerçekiminde manevraya uygun.
Artemis Programı, NASA’nın kadın astronotlarını -ve yüzleşecekleri zorlukları-ön plana alıyor.
Şu an aktif 12 kadın astronottan herhangi biri bu listeye girebilir. McClain, Koch ve Meir aynı eğitim sınıfından geliyor ve Koch ile Meir çok yakın arkadaşlar.
Meir, NASA tarafından yayınlanan röportajında muhabire şöyle bir cümle kurdu:
“Her sınıfı birlikte etle tırnak gibi hiç ayrılmadan geçtiğimiz için kendimize uzay kızkardeşleri diyoruz. Burada tekrar beraber olmaktan çok mutluyuz.” 
Mini bilgi: “Bu kriz niye, yollasalardı bir medium kıyafet” dediğinizi duyar gibiyiz. Bir uzay kıyafeti 12 ila 22 milyon dolara mal oluyor. Bilginize…
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: