Home DÜNYA UZAYDAN TÜRKİYE NASIL GÖRÜNÜYOR?
DÜNYA - 16 Ekim 2019

UZAYDAN TÜRKİYE NASIL GÖRÜNÜYOR?

Avrupa Uzay Ajansı ESA, uzaydan çekilen fotoğrafları internet sitesinde yayınlamaya başladı. 24 bin 962 fotoğraftan 29'unda Türkiye var.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) “Space In Images” adlı bir bölüm açtı; uzaydan çekilen Dünya fotoğraflarını yayına verdi. 24 bin 962 fotoğraftan sadece 29’u Türkiye ile ilgili… Bu 29 fotoğrafın bazıları da komşularımızın fotoğrafları… Yani Türkiye o fotoğraflarda dolaylı yer alıyor. İşte uzaydan ‘direkt’ Türkiye fotoğrafları:

SOĞUK TÜRKİYE (10 OCAK 2019)

ESA, bu fotoğrafa ‘Soğuk Türkiye’ ismini verdi.

Copernicus Sentinel-3’ün çektiği görüntü. Almanya ve Avusturya’yı vuran soğuklar, Türkiye’yi de etkilemiş, kar yurdun dört bir yanını örtü gibi örtmüş… Kar görmeyen tek yer, Antalya-Mersin hattı…

İSTANBUL BOĞAZI (29 MART 2019)

Boğazın iki yakası ve İstanbul…

Copernicus Sentinel-1’in görüntüsünün açıklamasında ESA, İstanbul’u Dünya’ya şöyle tanıttı: “Dünyanın en yoğun deniz ulaşım noktalarından biri. Yılda 48 bin gemi geçiyor.”

VAN GÖLÜ (11 MAYIS 2018)

İkiz uyduların görüntülediği Van Gölü…

25 Nisan’da Rusya’dan fırlatılan ve yörüngedeki ‘ikiz uydusu’ Sentinel-3A’la buluşan Sentinel-3B uydusunun görüntüsü… İki uydu, Van Gölü’nün rakımının 1647 metre olduğunu ölçtü.

ANADOLU MERKEZ PLATOSU (30 AĞUSTOS 2013)

Tektonik bir göl olan Tersakan, Konya Cihanbeyli sınırlarındadır.

Japonların ALOS uydusunun çektiği görüntüde, Tersakan Gölü ve Tuz Gölü’nün ucu görülüyor. Tersakan Gölü, Konya ili, Cihanbeyli ilçesi sınırlarında, Tuz Gölü’nün güneybatısında yer alan suları sodalı, tektonik göldür.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Yağışın az olduğu yıllarda küçülmekte, bazı yıllarda tamamen kurumakta, yağışlı dönemlerde yeniden canlanmaktadır. Suları yükseldiği zamanlarda fazla sularını Tuz Gölü’ne göndermektedir.

ENVISAT’IN GÖZÜNDEN AKDENİZ (28 NİSAN 2006)

2004’te çekilen fotoğraf, 2006’da servis edildi.

Envisat’ın çektiği görüntü için Avrupa Uzay Ajansı ESA şu açıklamayı yapıyor: “Deprem tehlikesinin yüksek olduğu Doğu Akdeniz. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs…”

BATI ANADOLU (30 KASIM 2002)

Batı Anadolu ve Ege’deki Yunan adaları…

MERIS’in görüntüsünde Batı Anadolu’nun dağları açık biçimde görülüyor. ESA yetkilileri, açıklamada “İstanbul’dan Antalya’ya, İzmir’e kadar bölge mükemmel şekilde görülüyor” diye yazdı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: NASA VE ESA’NIN ASTEROİD VURMA PLANI

İŞTE ÖNÜMÜZDEKİ 11 YILDAKİ 14 BÜYÜK UZAY GÖREVİ

‘MAĞARA YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK AY ROBOTU’ FİKRİNİZ VARSA TIKLAYIN!