Home DÜNYA YEŞİL ANTARKTİKA: ERİYEN KAR YÜZEYİ YOSUNLA KAPLANIYOR
DÜNYA - 20 Mayıs 2020

YEŞİL ANTARKTİKA: ERİYEN KAR YÜZEYİ YOSUNLA KAPLANIYOR

Beyaz Antarktika yeşerdi! Bilim insanları Antartika kıtasında eriyen kar yüzeyinde yosun örtüleri ortaya çıktığını belirledi.

Antartika’daki eriyen kar yüzeyi yosun örtüleriyle kaplanıyor… İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi ile Antarktika Araştırma Kurumu’ndan biyologlar, sonuçlarını “Nature Communications” dergisinde yayımladıkları araştırmada, küresel ısınmanın etkisiyle ortaya çıkan yosun örtülerinin yeni bir ekosistemin başlangıcı olabileceğini bildirdi.
Antartika’da 6 yıl boyunca uydu ve saha gözlemleri yapan araştırmacılar, tek hücreli yosunların birleşerek oluşturduğu 1679 yosun bölgesi tespit etti.

1.9 KM’LİK YOSUNLUK ALAN

Kar yüzeyini yeşile boyayan yosun örtülerinin toplamda 1,9 kilometrekare alana yayıldığı belirtildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Küresel ısınmanın yarattığı erime ve kar yüzeyindeki ıslak ortamda ortaya çıkan yosunların yılda 479 ton karbon salımını soğurabileceği kaydedildi.
Yosun örtülerinin halihazırda bazı mantar sporları ve bakterilere yuva sağladığına dikkati çeken araştırmacı Matt Davey, “Burada bir canlı topluluğu oluşuyor, yeni habitatlar ortaya çıkıyor. Bu, yeni bir ekosistemi başlatabilir” değerlendirmesinde bulundu.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Bilim insanları, küresel ısınmanın, kutup bölgelerinin dünyanın geri kalanına göre daha hızlı ısınmasına yol açtığı konusunda uyarılarda bulunmuştu. Antartika’da Seymour Adası’nda 14 Şubat’ta ölçülen 20,7 derece sıcaklık, kıtada bugüne dek ölçülen en yüksek değer olmuştu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ANTARKTİKA’DA “YILDIZLARARASI” KEŞİF

MARS BİR ZAMANLAR MAVİ MİYDİ?

GÖKTAŞI DÜNYA’YA ÇARPTI, ENKAZ 3 KITAYA DAĞILDI!