Home GELECEK 150 BİN BİLİM MERAKLISI KONYA’DA BULUŞTU
GELECEK - 5 Ekim 2019

150 BİN BİLİM MERAKLISI KONYA’DA BULUŞTU

Yedincisi düzenlenen Konya Bilim Festivali, TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi’nde 3 gün sürdü.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 7’ncisi düzenlenen Konya Bilim Festivali, Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi’nde yoğun katılım yaşandı. 3 gün boyunca çok sayıda bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapan festivalde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Konya’nın 12. yüzyıldan itibaren yetiştirdiği ilim, kültür ve sanat insanlarıyla ilmin merkezi olduğunu belirtti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay “Burası TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi. 100 bin metrekarelik alanda 26 bin metrekarelik kapalı alanımız mevcut. 6 ana sergi salonumuzda çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bilim festivaliyle de aslında üç günlük hızlandırılmış bir program düzenleniyor. Şu anda 100 alanda bilimsel etkinlikler, bilimsel gösterileri, yarışmalar, simülasyonlar mevcut” dedi.

Konya Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay

MİLLİ SAVAŞ HELİKOPTERİMİZ ATAK DA FESTİVALDE

Festivalde bu yıl ilk kez yerli üretim helikopterimiz olan ‘Atak’ helikopteri ve Silahlı İnsansız Hava Aracımız (SİHA) da bilim meraklılarının ziyareti için sergilendi.

100’ÜN ÜZERİNDE BİLİMSEL ETKİNLİK YAPILACAK

Yaklaşık 6 bin metrekarelik açık alan üzerinde gerçekleşen 7. Konya Bilim Festivali’nde 100’ün üzerinde bilimsel etkinlik, bilim gösterileri, yarışmalar, simülatörler, uçak, İHA ve 3B yazıcı etkinlik alanları, uzay mekiği yapım atölyesi, astronomi gözlemleri, kodlama atölyeleri, elektronik tasarım atölyeleri gibi birçok etkinlik düzenlendi. Festival boyunca Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bilim festivaline ulaşım ücretsiz servis sağlandı.

BAĞLANTILI HABER: TEKNOFEST REKORLARI ALTÜST ETTİ