Home GELECEK 20 YILA UZAYDA ‘KIŞ UYKUSU’
GELECEK - 7 Aralık 2019

20 YILA UZAYDA ‘KIŞ UYKUSU’

Avrupa Uzay Ajansı ESA, Mars'a yapılacak uzay yolculuklarında astronotların uyutulmasıyla ilgili çalıştığını açıkladı, tarih verdi...

Önce sinema filmlerinde gördük… İnsanoğlu uzun uzay yolculuklarında ‘kış uykusu’na dalıyordu. Gideceklere yere vardıklarında uzay gemisinin bilgisayarı insanı uyandırıyordu… Filmdi işte… Milenyuma girdikten sonra insanın uzay çalışmaları hızlandı. Güneş Sistemi’nin sırları neredeyse yüzde 99 oranında çözüldü. Artık yüzde 1’lik detaylarla uğraşıyoruz…

İLK KEZ BİR UZAY AJANSI ONAYLADI

2010’lardan sonra uzay çalışmaları değişti. Artık teknoloji değil, insanın uzaydaki hali tartışılmaya başlandı. İşte o konulardan biri de 20’nci yüzyıl sinemasında gördüğümüz uzayda ‘kış uykusu’ konusuydu. 3 yıl önce bu konu Amerikan ve İngiliz basınına konu olmaya başlası. Ancak hepsi bir üniversitedeki hocanın çalışmasıydı… Bu haberler konuşulurken merak ederdim, “Acaba bunun gerçek olup olmayacağını ne zaman öğreniriz?” diye… İşte o gün bugünmüş… Çünkü açıklama resmi bir kurumdan Avrupa Uzay Ajansı’ndan, ESA’dan geldi.

ESA’nın fütüristik çalışmalarına imza atan Eşzamanlı Tasarım Tesisi (CDF) uzayda ‘kış uykusu’nu onayladı… Hatta tarih verdi. İşte CDF’den Robin Biesbroek’in açıklamaları:

Uzayda kış uykusuyla ilgili ilk resmi açıklama Robin Biesbroek’ten geldi.

“Uzay yolculuklarında astronotların uyku kapsüllerinde uyuduklarını görebileceğiz. Uzay aracını tasarımı üzerinde çalıştık önce. Lojistiği nasıl olacak, uzay radyasyonundan nasıl korunacak gibi… Mars’a yolculukta astronotların uyuması gerektiği üzerine çalışmalar yaptık.”

“Astronotların nasıl kış uykusuna dalabileceği üzerine düşündük. Acil durumlarda ne yapacağız, astronotların güvenliğini nasıl sağlayacağız, kış uykusu psikolojilerini nasıl etkileyecek gibi… Çalışmalarımız sonunda 20 yıla yapılacak Mars yolculuklarında uzayda kış uykusuna geçilebileceği sonucuna vardık.”

“BU DELİCE BİR FİKİR DEĞİL”

Yetkili, insan metabolizmasını nasıl yavaşlatacağını; insanın nasıl hayvanlar gibi kış uykusuna yatacağını açıklamadı. Araştırma ekibinden Dr. Jennifer Ngo-Anh da “Şimdilik insanın uzay yolculuğu için kış uykusunun en doğru karar olduğunu söyleyebiliriz. İnsanın metabolizmasını hayvanlarda olduğu gibi yüzde 75 oranında azalttığımızda bu yolculuklar gerçekleşecektir. Bu çok delice bir fikir değil. Keza travmalı hastaları bu oranda olmasa da uygulanıyordu” dedi.

Fotoğraf: SpaceWork Enterprises, ESA