Home GELECEK 2019 NOBEL TIP ÖDÜLÜ’NÜN SAHİPLERİ BELLİ OLDU
GELECEK - 8 Ekim 2019

2019 NOBEL TIP ÖDÜLÜ’NÜN SAHİPLERİ BELLİ OLDU

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2019 Nobel Tıp Ödülü’nü hücre alanındaki çalışmaları yapan İngiliz Peter J. Ratcliffe, ABD'li William G. Kaelin ve Gregg L. Semenza’ya verdiğini açıkladı.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada, 2019 Nobel Tıp Ödülü’nün “hücrelerin oksijen varlığını algılaması ve uyum sağlaması” konusundaki keşifleriyle ABD’li William G. Kaelin ve Gregg L. Semenza ile İngiliz Peter J. Ratcliffe arasında paylaştırıldığı belirtildi.

BİRÇOK HASTALIĞIN SEBEBİNİ ANLAŞILABİLECEK

Hücrelerin oksijen algılamasının çok sayıda hastalığın sebebinin anlaşılmasında hayati öneme sahip olduğuna dikkat çeken İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, ABD’li William G. Kaelin ve Gregg L. Semenza ile İngiliz Peter J. Ratcliffe’nin keşfinin fizyoloji bilimi açısından büyük önem taşıdığı belirtti.

BİRÇOK HASTALIKLA MÜCADELEDE YENİ STRATEJİ

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi bu keşifle birlikte anemiden kansere kadar pek çok hastalıkla mücadelede yeni stratejilerin yolunu açıldığının altını çizdi.

William G. Kaelin

William G. Kaelin

1957 yılında ABD’nin New York kentinde doğdu. Duke Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladı. Johns Hopkins Üniversitesinde İç Hastalıkları ve Onkoloji alanlarında uzmanlık çalışmaları yürüten William G. Kaelin, Dana-Farber Kanser Enstitüsünde araştırmacı olarak çalıştı. Harvard Üniversitesi’nde profesör olan William G. Kaelin, Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde araştırmalarına devam ediyor.

Peter J. Ratcliffe

Peter J. Ratcliffe

1954’de İngiltere’nin Lancashire kentinde doğdu. Cambridge Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladıktan sonra Oxford Üniversitesi’nde nefroloji alanında uzmanlık çalışmalarını yürüttü. Halen Oxford Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Peter J. Ratcliffe, Londra’daki Francis Crick Klinik Araştırmalar Enstitüsü ile Oxford’daki Target Discovery Enstitüsü’nün direktörlüğünü yürütmeye devam ediyor. Peter J. Ratcliffe aynı zamanda Ludwig Kanser Araştırma Enstitüsü’nün de üyesi.

Gregg L. Semenza

Gregg L. Semenza

1956 yılında ABD’nin New York kentinde doğdu. Lisans eğitimini Harvard Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini Pensilvanya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Duke Üniversitesi’nde çocuk doktorluğu uzmanlığını tamamladı. Profesör olan ve Johns Hopkins Üniversitesi’nde ders veren Gregg L. Semenza aynı zamanda üniversiteye bağlı Hücre Mühendisliği Enstitüsü’nde program direktörlüğünü de yapmaktadır.

Fotoğraflar: Twitter