Home GELECEK “2020, UZAYLILARI BULACAĞIMIZ YIL OLUR MU?”
GELECEK - 4 Nisan 2020

“2020, UZAYLILARI BULACAĞIMIZ YIL OLUR MU?”

Depremler, doğal afetler, kazalar… Son olarak da koronavirüs salgını… 2020, felaketler olarak tam bir “Duyan geldi” yılı oldu. Peki başımıza daha ne gelebilir? Sosyal medya iki haftadır iki espri ile çalkalanıyor: “Zombiler, siz ne zaman geliyorsunuz?” “Bir tek uzaylılar kaldı, onlar da gelsin tam olsun!” Zombileri bilmeyiz 🙂 ama “İnsanoğlunun uzaylılarla buluşması bu yıl olabilir mi?” sorusuna en azından cevap arayabiliriz.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: YOUTUBE, FACEBOOK, instagram, TWITTER

Bakın Space.com, bilim insanları ve uzmanlara bu soruyu sorduğunda ne cevaplar almıştı…

“20 YILDA OLABİLİR AMA BU YIL DEĞİL”

Seth Shostak.

SETİ (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) Merkezi’nden Seth Shostak: “2020’nin Dünya dışı yaşam bulacağımız bir yı olarak ünleneceğini sanmıyorum. Hoş, her yerde arıyoruz. Yakın yıldız sistemlerine radyo sinyalleri, lazer ışınları gönderiyoruz. Belki de yakında başarı sağlanır. Frank Drake’in hesaplamalarını baz alırsak, Samanyolu’nda 10 bin haberleşebilen medeniyet olmalı. Bu da yakalamamız gereken 1-10 milyon yıldızlararası haberleşme sistemi demek. Bunu önümüzdeki 20 yıl içinde başarabiliriz ama 2020’de hiç sanmıyorum.”

“BİR İHTİMAL OLUŞTU AMA…”

Michael Michaud (Dünya Dışı Medeniyetlerle Temas kitabının yazarı): “İlk görüşme için bir tarih vermek doğru değil galiba. Çünkü önceki tahminlerin hiçbiri tutmadı. SETİ’nin radyo sinyalleri çalışmalarında gelimeler var. Ama yine de hala tüm frekanları, gökyüzün ve zamanı kontrol edemiyoruz. Ötegezegenlerin bulunmasıyla da bir ihtimal oluştu ama…”

Dünya benzeri gezegen arayan Breakthrough Initiatives’in (Çığır Açıcı Girişimler) Yöneticisi Pete Worden: “Bence buna ulaşmak uzun soluklu bir proje. Kısa vadede bir tarih vermek doğru olmayabilir.”

Astrobiyolog Steven Dick: “Birçok çalışma var. Ama yine de 2020’nin o yıl olacağına dair bir sinyal gömüyorum. Ama tüm bu çalışmalar önümüzdeki 10 yıl içinde onları bulma şansımızı artıracak.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: NOBELLİ FİZİKÇİ: “UZAYLILARI 30 YIL İÇİNDE BULACAĞIZ”

“DÜNYA, UZAYLI İSTİLASINA HAZIR DEĞİL”

1000 YIL SÜRECEK UZAY YOLCULUĞU HAZIRLIĞI!