Home GELECEK 2023’TE İNTERNETE BAĞLI CİHAZ SAYISI 49 MİLYARI BULACAK
GELECEK - 13 Şubat 2020

2023’TE İNTERNETE BAĞLI CİHAZ SAYISI 49 MİLYARI BULACAK

2000’lerin 3'üncü 10 yıllık döneminde teknoloji nerede olacak? O yılların uygulamaları, bugünkü internet altyapısı ile çalışacak mı?

2000’li yılların üçüncü 10 yıllık döneminde Dünya nasıl bir teknolojiyle dönecek? O yılların uygulamaları, bugünkü internet altyapısı ile çalışacak mı? Yani geleceğin interneti nasıl olacak? Peki güvende olacak mıyız? Sanal alemde hangi tehditler korkutacak bizi? Aklımızdaki deli sorular için kristal küreye bakmaya gerek yok, hepsinin cevabı haberde…

‘Nesnelerin interneti’  kavramından –belki, biz insanlar da dahil-  ‘internetin nesneleri’ olmaya az kaldı… Çünkü; Cisco’nun derlediği yeni teknolojik inovasyonlar ile gelecek projeksiyonuna bakılırsa, başlıkta da dikkatinizi çektiğimiz üzere ‘internete bağlanan cihazların sayısı 2023 yılında 43 milyarı bulacak.’ 5G olacak 10G… İnternet ağları ile birlikte ‘sezgisel ağları’ tartışacağız. Kaldı ki, IT sektörünün yüzde 78’i, ağ sistemlerinin 2 yıl içinde sezgisel ağlara doğru evirileceğini söylüyor.

“ARTIK NESNEYİ NESNEYE BAĞLIYORUZ”

Hatta, teknolojinin yolculuğunu değerlendiren Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru, “Son 30 yıldır insanları birbirine bağlıyorduk. Kablosuz ağ teknolojilerinin ulaştığı nokta sayesinde artık, insanları nesnelere ve hatta saatten ev aletlerine kadar nesneleri nesnelere bağlıyoruz. Biz de Cisco olarak, müşterilerimizin bu yoğun trafiğe ve çağın taleplerine ayak uydurmalarını sağlayacak inovasyonlara odaklanıyoruz” diyor.

AYNA AYNA, SÖYLE BANA…

Milenyum’un ilk yirmi yılını akıllı telefonlar, yapay zeka, sosyal medya, uygulamalar derken ‘dijital dönüşüm’ ile geçirdik. Peki ‘Daha neler göreceğiz?’ diye sormaya fırsat vermeyen teknoloji devi Cisco, 2020 ve ötesi teknoloji projeksiyonunu açıverdi.

GELECEĞİN İNTERNETİ NASIL OLACAK?

* 2023’te internete bağlı cihaz sayısı 49 milyarı bulacak. 5G, 10G, akıllı nesnelerin interneti, yeni aplikasyonlar, otonom araçlar gibi gelecek nesil uygulamalar, mevcut internet altyapısının destekleyebileceğinden çok daha fazla karmaşıklığa neden olacak. Cisco’nun açıkladığı gelecek için internet stratejisi de işte bu amaca hizmet edecek.

* ‘Gelecek için internet’ stratejisinin merkezinde silikon, optikler ve geleceğe hazır olmamızı sağlayacak yazılımlara yönelik yatırımlar yer alıyor. Bu strateji, Cisco’nun yeni silikon mimarisini gelecek nesil optikleri ile bir araya getirerek, interneti daha hızlı, daha ekonomik ve daha güvenli kılacak.

DİJİTAL UYGULAMA SADAKATİ ZARAR GÖRECEK Mİ?

* Dijital hizmetlerin kullanımı günümüzde bir tür “dijital refleks” halini aldı. Tüketicilerin yüzde 71’i artık bu servisleri günlük hayatın rutin bir parçası olarak görüyor. Yarısı talep ettikleri hizmet kalitesini sunmayan markaları kullanmaktan anında vazgeçerken yüzde 63’ü de diğer tüketicileri bu hizmet ya da markayı kullanmaktan vazgeçiriyor.

* Tüketicilerin bu “sıfır tolerans” yaklaşımı, 2020 ve sonrasında uygulama performansı konusundaki verilerin gerçek zamanlı olarak analiz edilmesini çok önemli kılacak. Sorunlar ve engeller hızla tespit edilerek müdahale edilebilecek.

YENİ İNTERNET ÇAĞINDA YENİ TEHDİTLER!.. EYVAH MI?

Tehdit avı ve sıfır güven

* Günümüzde siber saldırıların dünya çapında yol açtığı maddi hasar doğal afetlerin 3 katı. Reaktif tedbirlerle sadece tehdit ortaya çıkınca harekete geçmek artık yeterli değil. Cisco’nun “Sıfır Güven” modelinde de erişim izni yalnızca yetkili kullanıcılar, cihazlar ve iş yüklerine, güven zemini oluşturulduktan ve tehditler önlendikten sonra veriliyor. Hizmetlerde en ufak bir gecikme olmaksızın sadece onaylı ve yetkilendirilmiş cihaz ve kullanıcıların network’e girmesine izin veriliyor. Bu modelin yakın gelecekte çok yaygın hale gelmesi öngörülüyor.

“Tehdit Avlama” modeli de kuruluş ve işletmelerin bütüncül güvenlik yaklaşımlarında artarak büyüyen bir role sahip olacak. Geleneksel yaklaşımların aksine bu model henüz bilinmeyen kötücül yazılımları ve zayıf noktaları saptayıp bertaraf etmeyi hedefliyor.

Fotoğraflar: Freepik

İki yıl sezgisel ağları mı konuşacağız?

– Network günümüzde, uygulamaların yeniden tasarlanmasında, veri güvenliğine, altyapının dönüştürülmesinde ve ekiplerin güçlendirilmesinde kadar kritik bir rol oynamakta. Cisco uzmanları, yazılım tanımlı ağları (SDN), network evriminde nihai bir nokta değil, yapay zekâ ve makine öğrenimini kullanan sistemler olan “sezgisel ağlara” (IBN) giden yolda önemli bir aşama olarak görüyor. IT sektöründeki aktörlerin yüzde 78’lik çoğunluğu ağ sistemlerinin 2 yıl içinde sezgisel ağlara doğru evirileceğini düşünüyor. Yüzde 35’i daha da öteye geçip, ağlarının 2 yıl içinde tamamen sezgisel ağlara dönüşeceği görüşünde.

Yeni görev tanımı ne olacak?

– Veri bilimi, yapay zekâ gibi alanlarda iş talebi giderek artıyor. Günümüz işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için BT’nin “sipariş alıcılarından” “stratejik iş ortakları”na dönüşümü kaçınılmaz. Bu da BT çalışanlarının görev tanımının, cihazları yapılandırmaktan çıkıp teknolojiyle iş sorunlarını çözmeye evirilmesi anlamına geliyor. Ve yakın gelecekte şirketler, yeni eleman istihdam etmektense BT çalışanlarını ticari yetkinlik konusunda eğitip şirket kültürünü koruma yoluna gidecek.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAYDA BUGÜN NE VAR NE YOK: SPACE AGENDA

BİLİM KURGU VEYA GELECEK: UZAY MUHASEBESİ

STAR WARS 10 İÇİN YILLARCA BEKLEYECEĞİZ