Home GELECEK 3’ÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI UZAYDAN MI ÇIKACAK?
GELECEK - 21 Temmuz 2019

3’ÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI UZAYDAN MI ÇIKACAK?

21 Haziran’da Brüksel’den gelen “NATO uzayı savaş alanı olarak tanımaya hazırlanıyor. Karar Londra Zirvesi’nde alınacak” haberi yeni bir korkuya neden oldu.

3-4 Aralık 2019’da İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak NATO Zirvesi’nde alınacağı açıklanan yen konseptle savaşların kara, deniz ve hava dışında uzaya da taşınabileceği düşüncesi kabul görmüş olacak.

BATI BASININDA YENİ TARTIŞMA

Ancak 21 Haziran’da dünya basınında manşetlere çıkan bu haberden sonra yeni bir korku sardı Batı basınını: “3’üncü Dünya Savaşı uzaydan çıkar mı?” İşte bir NATO yetkilisinin şok sözleri:

‘YA NATO UZAY SİLAHI KULLANIRSA?’

“Uzayın bir savaş alanı olarak ilanıyla ilgili ortak kararımız var. Ve Londra bunu açıklamak için en doğru adres olacak. Uzayda hemen bir savaş olur demiyoruz. Ancak ‘NATO uzay silahlarını düşman füzelerini durdurmak için kullanabilir’ diye bir tartışma da başlayabilir.”

‘UZAYI KONTROL EDEN HER ŞEYİ EDER’

Friends Of Europe adlı think tank kuruluşundan eski NATO yetkilisi Jamie Shea da tartışmaya şu cümle ile katıldı: “Uzaya kontrol eden karada. Havada ve denizde olanları da kontrol eder. Uzaya kontrol edemezseniz, diğerlerini de kontrol edemezsiniz.”

Fotoğraflar: Nato.int, chathamhouse.org