Home GELECEK AMERİKA, AY’DA LAZERLE SU ÇIKARTMAYA ÇALIŞACAK
GELECEK - 2 Mayıs 2020

AMERİKA, AY’DA LAZERLE SU ÇIKARTMAYA ÇALIŞACAK

NASA, Lunar Flashlight (Ay El Feneri) adını verdikleri, Ay'daki su miktarını ölçecekleri bir küp uydu üzerinde çalışıyor.

Dünya’nın uydusu Ay’da su olduğunu ilk olarak 1971 yılında ‘su buharı’nı keşfedince öğrendik. Ay yüzeyinde donmuş su olduğunu öğrendiğimizde ise yıl 2009’du… Sonraki yıllarda da nerede olduğu, hep mi vardı, sonradan mı geldi gibi soruların cevaplarına ulaştık.

UCUZ VE HESAPLI PROJE

Şimdi suyun çıkartılması için yollar aranmaya başlandı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, 2024’te Artemis Programı’nı başlatacak ama öncesinde yeni ve ucuz bir yolu deneyecek. NASA Lunar Flashlight (Ay El Feneri) adını verdikleri bir küp uydu üzerinde çalışıyor. Uydu, manşetteki grafikteki gibi Ay’ın öteki yüzünde su olduğu bilinen kraterleri lazerleyecek. Hedef suyun yoğunluğunu ve derinliğini nokta atışı hesaplamak.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: YOUTUBE, instagram, FACEBOOK

Projenin başındaki Barbara Cohen “Astronotlarımızın Ay’a gidip yüzeyi kazıp suyu bulup içmelerini istiyorsak, öncesinde miktarı tespit etmemiz gerekiyor” diyor… Proje 2 ay sürecek; lazer işlemi Ay’ın Güney Kutbu’nda gerçekleştirilecek.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: SAATTE 61 BİN KİLOMETRE HIZLA AY’A ÇARPTI

AY VE MARS TOPRAĞI TARIMA UYGUN!

DÜNYA “AY’DAKİ GARİP CİSİMLER” VİDEOSUNU TARTIŞIYOR