Home GELECEK “AY’DA KALACAĞIZ, ÇALIŞACAĞIZ, ÖĞRENECEĞİZ”
GELECEK - 7 Şubat 2020

“AY’DA KALACAĞIZ, ÇALIŞACAĞIZ, ÖĞRENECEĞİZ”

NASA Başkanı Jim Bridenstine, 2024'teki Ay'a insanlı uçuşu kapsayan Artemis Programı'nı yere göğe sığdıramadı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA’nın 13’üncü patronu Jim Bridenstine, ülkesinin Ay programını anlattı:

“Ay’a geri dönmekle ilgili büyük bir gündemimiz var. Daha önceki görevlerin aksine bu kez Ay’a ‘ileri’ görevler için gideceğiz. Sürdürülebilir bir proje için gidiyoruz.”

“KAYNAKLARI YAŞAM İÇİN KULLANACAĞIZ”

“Ay’da kalacağız. Orada nasıl yaşayacağımız öğreneceğiz. Başka Dünyaları keşfetmek için orada uzun süre çalışacağız. Ay’daki kaynakları yaşam için kullanacağız. Örneğin buz…”

“Buz denilince akla su içmek geliyor. Ama bu ayrıca nefes almak için hava demek. Hidrojen ve oksijen ayrıca roket yakıtı demek! Uzay mekiklerini fırlatacak roket yakıtı…”

“Ay’ın Güney Kutbu buz dolu. Yüzlerce milyonlarca ton buzdan bahsediyorum. Düşünün bunu 2009’da keşfettik. 10-11 yıl önce bu tarihi keşif yapıldı. Bu bizim uzay programımızın değişmesini sağladı.”

“ARTEMİS, GURUR DUYACAĞIMIZ BİR HİKAYE”

“Ay’da elde edeceğimiz bilgiyi Mars için de kullanacağız. Artemis Programı’yla Ay’a gideceğiz. Sonra bilgiyi Mars’a taşıyacağız. Yunan mitolojisinde Artemis, Apollo’nun ikiz kız kardeşidir. Apollo programlarını da sevdik. O görevlerde yer alanların hepsi savaş pilotuydu ve o dönem ne yazık ki kadınlara şans tanınmıyordu.”

“Ama şimdi kadınların da olduğu yüksek kaliteli astronot ekiplerimiz var. Artemis, Ay Tanrıçası’ydı. Amerika değişti, uzay programı da değişti. Artemis, Amerika’nın gurur duyacağı bir hikaye olacak.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: BEZOS’A İLHAM VEREN APOLLO 11’MİŞ

AY’IN ‘DİNAMO’SU 1 MİLYAR YIL ÖNCE SÖNMÜŞ

NASA’NIN AY GÖREVİNE SÜPER BİLGİSAYAR DOKUNUŞU