Home GELECEK BEZOS’TAN ‘MİLYARLARCA İNSANIN YAŞAYACAĞI UZAY KOLONİLERİ’ PROJESİ
GELECEK - 14 Mayıs 2019

BEZOS’TAN ‘MİLYARLARCA İNSANIN YAŞAYACAĞI UZAY KOLONİLERİ’ PROJESİ

“Uzayda kolonilerde bir yaşam” hayali dünyanın dört bir yanında, her yaştan ve her kesimden birçok insanın aklına düşüyor. Hatta bu kişiler dünyanın en zenginleri olunca işin ciddiyeti de aynı oranda artıyor.

Tesla’nın kurucusu ve sahibi Elon Musk’tan sonra bu kez de Amazon’un kurucusu ve sahibi Jeff Bezos’un uzayda yaşam hayalini gerçeğe dönüştürmek için yıllardır gizlice çalıştığı ortaya çıktı. Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un kurduğu uzay şirketinin yıllardır “Ay’a iniş ve insanların Ay’da yaşaması için bir koloni kurma” planları üzerinde çalıştığı açıklandı. Jeff Bezos, işi daha da büyütüp Ay’dan sonra uzayda dünya benzeri bir ortama sahip koloni kurmayı amaçlayan çalışmaları sürdürüyormuş.
Uzayda koloni konsepti yıllar önce Gerard O’Neill adında bir profesör tarafından ortaya atılmıştı. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un da Princeton Üniversitesi’nde eğitim gördüğü yıllarda öğretmeni olan Gerard O’Neill, bugün dünyanın en zenginlerinden biri olan öğrencisine o yıllarda ışık tutmuş. Blue Origin adında bir uzay araştırmaları şirketi kuran Jeff Bezos, bu şirketindeki çalışmalarını “besin ve oksijen açısından kendi kendine yetebilecek uzay kolonileri” çevresinde yoğunlaştırıyor. Bir şehir büyüklüğünde olacak kolonilerde tarım alanları, milli parklar gibi sosyal yaşamın tüm gerekli ihtiyaçları da düşünülmüş!
Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, bu hedefin henüz çok uzun yıllar ötemizde olduğunun altını çizmekle beraber “dünyada kaynaklar tükendiğinde uzay kolonilerinin en kolay ve en iyi çözüm olacağını” da belirtiyor. “Interstellar” (Yıldızlar Arası) filminde de izlediğimize benzer koloniler kurma, içlerinde Dünya benzeri atmosfer ve yaşam alanları oluşturma, Dünya ile bu koloniler arasında gidip gelecek uzay araçları tasarlama, her bir kolonide bir milyon ve daha fazla insanı barındırabilme… bu hedeflerle ilgili çok çarpıcı açıklamaları Jeff Bezos, 9 Mayıs’ta ABD’nin başkenti Washington DC’de katıldığı bir toplantıda yapmış.
Toplantıdaki konuşmasında “Durağanlık mı yoksa dinamizm ve büyüme mi istediğimize karar vermeliyiz. Bu son derece kolay bir karar. Günün birinde Güneş Sistemi’nde trilyonlarca insan yaşayabilirse binlerce Mozart, binlerce Einstein ortaya çıkabilir. Bu inanılmaz bir uygarlık seviyesi olmaz mıydı?” diyen Jeff Bezos’un bu hayali üniversite yıllarında başlamış. Princeton Üniversitesi’ndeki öğretmeni Gerard O’Neill, uzayda serbestçe dolanan ve yapay yer çekimi ortamı oluşturulmuş kolonilerle ilgili teoriler üzerinde çalışıyormuş. Kilometrelerce uzunluğundaki bu kolonilerin her birinde bir milyondan fazla insanın yaşamasına uygun ve yetecek alanlar üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran Jeff Bezos da geleceğin uzay kolonileriyle teorilerini ilgili şöyle geliştirmiş:
  • Herbirinin aynı yer çekimi ortamına sahip olmasına gerek yok. Bazılarında yer çekimsiz ortam olabilir ve insanlar kendi yapay kanatlarını kullanarak seyahat edebilir.
  • Bazı koloniler Dünya’daki şehirlerin tıpatıp aynıları olarak inşa edilebilir.
  • Bazıları fütüristik mimariyle kendine özgü şehirler olarak ortaya çıkabilir.
  • Bu kolonilerde asla olmayacak şeyler ise fırtına, yağmur, kasırga, deprem gibi doğal afetler!
Sadece özel davet ettiği isimlerin katıldığı o çok gizli toplantıda Amazon’un kurucusu Jeff Bezos “Bunlar muhteşem yerler olacak ve insanlar buralarda yaşamak isteyecek. Dünya’ya yakın bir yörüngede olabilir bu koloniler. Böylece dileyen Dünya’ya gidip dönebilir. Bu önemli çünkü insanlar Dünya’yı tamamen terk etmek istemeyecekler, bir gün mutlaka ona göre dönmek isteyecekler” diye konuşmuş. Koloniler arası seyahatlerin de günübirlik seyahatler kadar kısa ve kolay olacağını da belirtmiş.
Ancak bu çalışmaların gerçeğe dönebilmesi için başta kendisi olmak üzere şirketlerin ve devletlerin önünde çok uzun bir yol olduğunun anlatan Jeff Bezos, uzayla ilgili çalışmaların son derece pahalı olduğunu da sözlerine eklemiş. Toplantıda asıl ilgi Jeff Bezos’un bu uzay kolonileri etrafında toplansa da şirketin Ay’a göndermek üzere üzerinde çalıştığı Blue Moon adlı uzay aracı da toplantının diğer yıldızı olarak kayda geçti. “Bu muhteşem bir araç ve Ay’a gidecek!” diyerek yeni projesini tanıtan Jeff Bezos, son üç yıldır üzerinde çalıştıkları aracın 2024’te insanlı iniş için Ay’a gönderileceğini söylemiş.
Önce Ay, sonra uzay kolonileri hem “süper güç” devletlerin hem de “süper zengin” iş insanlarının hedefinde… İki kuşak sonra kolonilerde yaşam için gönüllüler toplanmaya başlanır mı, ne dersiniz?