Home GELECEK BİLİMSEL ARAŞTIRMA: ÇOCUKLAR BÖCEK YEMEYE YEŞİL IŞIK YAKTI
GELECEK - 19 Temmuz 2020

BİLİMSEL ARAŞTIRMA: ÇOCUKLAR BÖCEK YEMEYE YEŞİL IŞIK YAKTI

İngiltere'de yapılan bir araştırma, protein seviyesi öğretildiğinde çocukların böceği hamburgere tercih edeceğini gösterdi.

Pandemi döneminde sizin evde de “Çinliler şunu yiyormuş, bunu yiyormuş, ay o yenir mi, bu yenmez” gibi sohbetler oldu mu? Olduysa bu habere dikkat kesilin.

Çünkü “Hayatta yemem, çocuğuma da yedirmem” dediğiniz cümleleri yutabilirsiniz. Çünkü çocuklardan böcek yemeye yeşil ışık çıktı!

Yeni bir bilimsel araştırma, günlük gıda tüketiminde okul çağı çocuklarının kantinden böcek ile yapılmış yemek almaya hazır olduklarını kanıtladı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Batı İngiltere Üniversitesi (UWE) araştırmacıları, çocukların okulda böcek yemek ve yememek arasında nasıl bir seçim yapacaklarını merak ederek yola çıktı.

BOL BÖCEK PROTEİNİNİ BEĞENDİLER

İşe mönüye değişiklik yaparak, sandviçlerin içine böcek koyarak değil, daha farklı bir yaklaşımla başladılar.
Çocukların böcek yemeye yönelik duygularını incelediler. Gıda sürdürülebilirliği ile ilgili eğitim verdikten sonra böcek yemenin sağlığa faydalarını anlattılar.
Bu aşamalardan sonra çocukların seçimi çok açık olarak böcek ile pişirilmiş yemekleri denemek oldu.
Burger ve spagetti bolonez gibi tanıdık gıdalar içinde bol böcek proteini sundular.
Veeeee….
Çocuklar böcek ile  pişirilmiş yemekleri beğendiler!

EBEVEYNLERE DERS GİBİ!

Okul çağındaki çocuklar sürekli Dünya endişeleri ile bilgilendirildiklerini ama bu konuda daha fazla nasıl yardım edebileceklerini bilmediklerini dile getirdiler.
Gıda seçiminin (böcek proteinli yemek tercih etmenin) fark yaratacağını öğrenmek ilk adım.
SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST
Galler’de Bug Farm Food şirketinin hazırladığı VEXo Bolonez okul mönüsüne eklendi ve okulda sıcak yemek yiyen çocukların yüzde 60’ı VEXo’yu geleneksel yemeklere tercih etti.

BÖCEK YEMENİN ETNOBİYOLOJİK ÖNEMİ

Bu tür yeniliklere daha dikkatli, daha korkak yaklaşan yetişkinlere ders verir gibi Dünya’nın geleceği için önemi büyük seçimlere çocuklardan yeşil ışık almak umut verici.
Besin zinciri sürdürülebilirliğinde gittikçe önem kazanan -böcek yemek- entomofagi, beslenme ihtiyacının büyük bir kısmını giderme kapasitesinden dolayı özellikle az gelişmiş toplumlarda etnobiyolojik öneme de sahiptir.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “UZAYLILAR VAR AMA MİKROP YA DA BÖCEKLER”