Home GELECEK “ÇİN YÖNETİMİ, HALKI ‘ROBOT AJANLAR’LA KONTROL EDECEK”
GELECEK - 17 Şubat 2020

“ÇİN YÖNETİMİ, HALKI ‘ROBOT AJANLAR’LA KONTROL EDECEK”

Ünlü fütürist Dr. Ian Pearson'a göre, bazı ülkeler halklarını kontrol etmek için aralarına insan benzeri robotlar salacak.

Tarih: Gelecek… Çok sevdiğiniz bir dostunuzla sohbet ediyorsunuz. Ona her türlü sırrınızı anlatıyorsunuz. Aradan zaman geçiyor ve dert ortağınızın insan değil, bir robot olduğunu öğreniyorsunuz. Daha da ilginci, o robot meğer dostunuz değil, sizin sırlarınızı öğrenip polise raporlayan bir casusmuş… Bilim kurgu filmi gibi değil mi? Merak etmeyin, gelecek de bir gün gelecek. Bu senaryo bize ait değil, ünlü fütürist Dr. Ian Pearson’a ait…

“İNSANLARIN RUHU DUYMAYACAK”

Ian Pearson. (Fotoğraf: Speaker agency)

Ian Pearson’a göre bazı ülkeler gelecekte kendi halklarını kontrol etmek için insana benzeyen casus robotları halkın arasına karıştırıp bilgi toplayacak. İnsanların ruhu duymayacak. Bazen bu casus robotlar düşman ülkelerde görev yapacak. Bu ülkelerin başını ise Çin çekecek.

“Batılı ülkeler bu tehlikeye karşı yasalar çıkartacak. Halkının özel hayatını korumak için çalışacak” diyen Ian Pearson şöyle devam etti: “Ancak kanun tanımaz ülkeler bu robotları ajan olarak kullanacak. Gelecekte bir yapay zekayla konuştuğunuzda size ‘İnsan değilim, robotum’ diyecek. Ancak ‘Avrupa bize ne yapacağımızı söyleyemez’ diyen o ülkelerdenseniz istediğinizi yapabilirsiniz yapay zekayla.”

ROBOTLARIN TARİHÇESİ: 1969, ROBOTLARIN ALTIN YILI