Home GELECEK ÇİN’DE ‘HAVA TAKSİ’ DÖNEMİ BAŞLIYOR
GELECEK - 10 Ekim 2019

ÇİN’DE ‘HAVA TAKSİ’ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Dünya, Amerikalı, Avrupalı girişimcilerden beklerken, Çin “Erken kalkar yol alır” misali hızlı çıktı. Guangzhou, hava taksilerin gökyüzünde turlayacağı Dünya’daki ilk bölge olacak. Şirket yetkilisi iddialı: “Normal taksi fiyatına… Normal taksinin 30 dakikada gittiği yolu 3 dakikada uçuyorsunuz.”

20 YILDIR YAZILIP ÇİZİLİYORDU

Ehang’ın drone’ları test uçuşunda görülüyor.

Sabah Gazetesi Dış Haberler’de görev yaptığım ilk yıllardı… Sky Car… Bir İngiliz girişimci, ismin patentini aldığını duyurmuş, İngiliz basınında manşet olmuştu. O gün o haberi çevirirken “Otomobil devleri böyle bir şeye hayatta izin vermez” diye sohbet ettiğimizİ hatırlıyorum. Aradan 20 yıl geçti ama Sky Car hayata geçmedi…

Hatta yıllar içinde başka isimlerle başka kişiler/firmalar ortaya çıktı “Uçacağız” diye… Yine hepsinin haberlerini yaptık “İyi uçuşlar” diye… Ama uçamadılar… Bu girişimcilerin hepsi ya Amerikalıydı ya Avrupalı. Ülkelerinin ya da kıta gazetelerinin manşetlerini süslediler… Ama olmadı…

ÇİN EZBER BOZDU, DRONE ŞİRKETİYLE ANLAŞTI

Geçen aya kadar… 2030’ların ekonomik gücü olmayı kafaya takan Çin hızlı çıktı… Ezber bozdu… Guangzhou yönetimi, insansız drone hava aracı şirketi Ehang‘le imza attı, havalı bir basın toplantısıyla Dünya’nın ilk pilot bölgesi olduğunu duyurdu.

Fi tarihinde kendi girişimcilerini manşet yapan İngiliz gazeteleri bu kez “Dikkat! Hava taksiler gökyüzünde trafiğe neden olacak”, “Hava taksiler güvenli mi?” diye manşetler atmaya başladı. Aradan 1 ay geçti, Ehang bir açıklama yaparak “Rüya değil. Yakında başlıyoruz” açıklaması yaptı.

ADRESİ CEP’TEN YAZ, UÇ GİTSİN!

Bu fotoğraf bir gün İstanbul’da da çekilir mi?

İşte Ehang Strateji Müdürü Xu Huaxiang’ın Çin basınına verdiği röportajdan alıntılar:

“Hava takside başlangıç aşamasındayız. Guangzhou’da başlayacak. Yılın sonuna doğru turistik bölgelere de açılmak istiyoruz.”

“Hava taksi, normal taksiden iki kat hızlı ve gideceği noktaya direkt havadan ulaşıyor. O yüzden normal taksiyle yarım saatte alacağınız yolu 3 dakikada uçuyorsunuz.”

“Hava taksi iki kişilik. Pilotsuz drone. Kapısını açıp içine giriyorsunuz, cep telefonunuzdaki aplikasyon sayesinde gideceğiniz adresi veriyorsunuz. Sonra uçmanın keyfini çıkartıyorsunuz. Fiyatı da normal taksi fiyatı.”

Fotoğraflar: Ehang

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 

HUAWEİ CEO’SU: “TEKNOLOJİ FİLDİŞİ BİR KULEDE OTURMAMALI.”

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI ROKET TEKNOLOJİSİNİ NASIL DEĞİŞTİRDİ?

İŞTE ÇİN’İN AY’A İNSAN TAŞIYACAĞI UZAY ARACI