Home GELECEK DARWİN’İN TEORİSİ HACKLENDİ Mİ?
GELECEK - 10 Kasım 2019

DARWİN’İN TEORİSİ HACKLENDİ Mİ?

Bir grup bilim adamı genetik yapısı değiştirilmiş çocuklar yaratmak için kullanılan DNA düzenleme teknolojisini durdurmak için çağrıda bulundu.

DNA, yaşayan bir organizmanın görüntüsü ve işlevi hakkında bilgiye sahiptir. Nature dergisinde yazan uzmanlar ‘modifiye bebek’ yaratmakla uğraşan bilim insanlarına dur çağrısı yaptı. Gen düzenleme, canlı bir organizmanın DNA kodunu değiştirme sürecidir; bu yöntem doğmamış bir bebeği tamamen değiştirebilir. Örneğin bebeğin bazı hastalıklara direncini tamamen artırmanın yanında dış görünüşünü de istediğiniz gibi seçebilirsiniz.

DOĞRU KULLANILMASI ÖNEMLİ

Bu bilim dalı getirdiği tehlikelerle çok tartışmalara yol açtı. Özellikle ‘Ismarlama bebek’ yaratmaya hazır bazı bilimadamları yüzünden endişe verici olmaya başladı. Doğru ve faydalı yanları kullanıldığı sürece, özellikle bazı genetik hastalıkların ortadan kaldırılması için, çok işe yarar bir yöntem. Örneğin “kistik fibrozis” oranını azaltmak, hatta yok etmek için kullanılması…

“Halkın da fikrinin alınmasında yarar var” diyen bilim adamları şimdiye kadar niye beklediler? Teknolojinin gelişmesiyle ve gen düzenleme Software yeniliklerinin kolaylaştırdığı tekniklerle dünyanın bir çok yerinde genetik deneyler aldı başını gitti.
Jianku, Dünyanın ilk genetik düzeltmeli DNA yazılımını yaptığı ikiz kız bebeklerin HIV virüsü almalarına engel oldu. Fakat kendi çıkarı ve ün için yaptığı araştırmanın kanuna karşı olduğu gerekçesiyle Çin’de işinden oldu.

ÇİN SORUŞTURMA BAŞLATTI

Uzmanların tüm endişelerine rağmen doğumu gerçekleşen ikizlerden sonra, Çin hükümeti soruşturma başlattı ve bir hastasının daha hamile olduğu ortaya çıktI. Fakat Jianku bu kişinin bebeğini kaybettiğini söyledi. İkizlerin embriyonik genlerini
CRISPR-Cas9 teknolojisi ile değiştirdiği  ortaya çıktıktan sonra, hem Çin hem de uluslararası bilim adamlarının eleştirileri ile karşı karşıya kaldı.

GENETİK YAPIYI İNSANOĞLU MU BELİRLMELİ?

Eğer ‘İnsan’ bebeğinin genetik yapısını doğaya bırakmak yerine kendisi belirlerse? Bir çok tartışmaya yol açan bu soru fikir ayrılıkları yarattı. Dünyanın farklı ülkelerinden farklı yorumlar gelmeye devam ediyor, ama sorun çığ gibi büyüyor. Sınırları zorlayan ve akla bir çok etik sorular getiren bu konu, Rus CRISPR-bebek uzmanlarının insan genlerinde değişiklik yapıp sağırlık genini düzenlemeleriyle tekrar gündeme geldi.

Ne hayat kurtarma özelliğine sahip ne de hastalıklara çare, ama niye bu kadar önemli?

Sadece genetik olarak geçen bir hastalığı ortadan kaldırıp bir insanın o hastalık olmadan doğmasına yardımcı olan bir yöntem değil. Amacı sağlıklı insan yaratmak olan uzmanların yanında bilimin hızla ilerlemesi ve kanunların yenilenmemesi yüzünden bu işi ticarete döküp kendi maddi çıkarları için kullanabilecek bilim insanı sayısı arttı ve bu durum şu an herkesi endişe içinde bırakıyor.

GENETİK TEKNOLOJİ İNSANIN KAYNAĞINA DOKUNUYOR

Zengin kitlenin Ismarlama bebek hayalleri toplumlarda ortaya çıkacak eşitsizliğe sebep olabilir ve bu yüzden dünyanın her bir köşesinde kanunlara göz atılıp görüşmelere başlayıp bu işi yavaşlatmak gerekiyor.
Jamie Metzl son kitabında bu teknoloji ile Darwin’in nasıl hacklendiğinden bahsediyor. Son gelişmelerin bireyler, toplumlar ve hatta politikacılar ve büyük güçler için ne anlama geldiğini düşünmeliyiz diye uyarıyor. Jamie Metzl “IT (Information Technology) çok değişken ve her yeni çıkan telefon ve bilgisayarın  bir öncekinden daha iyi olmasını bekliyoruz. Tek hücreli bir organizmadan kompleks insana geçişimiz 3.8 milyar yıl sürdü ve bu yüzden biyolojimizin IT kadar değişken olmasını kabullenmemiz zor gibi gelse de, genetik teknoloji insanın kaynağına dokunuyor ve bu yüzden kanunlar acilen sıkılaştırılmalı” diyor.

GEN DÜZENLEME PİYASASI

Herkes kanuna dikkat edilmesinden bahsetse de,  “Gen düzenleme piyasası” dünya endüstri analizi ve son durum ne diyor bir bakın! Rakamlar inanılır gibi değil! 2016’da 3.25 milyar Amerikan dolarıydı.  Git gide artış hızlandı ve 2026’ya kadar bu piyasanın 12.92 milyar Amerikan Doları’na ulaşması bekleniyor. Bu teknolojinin hastalıkların yok edilmesi, bağışıklık tepkisini geliştirmek ve patojen hedeflerin değişikliği için kullanılması da yeni hedefler arasında.

BAĞLANTILI HABERLER:

DÜNYA’NIN EN KAPSAMLI HİBRİT TÜRBİNLİ MOTORU

“İNSAN, SONSUZA KADAR DÜNYA’DA YAŞAYAMAZ”

AY’DA BIRAKILAN FOTOĞRAF MAKİNELERİ