Home GELECEK E-TİCARET’TE YAPAY ZEKA FARKI
GELECEK - 25 Kasım 2019

E-TİCARET’TE YAPAY ZEKA FARKI

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin İstanbul Teknik Üniversitesi'nde düzenlediği 28. TRAI Meet-Up’da Yapay Zeka’nın E- Ticaret’e Etkisi konuşuldu.

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin her ayın üçüncü çarşambası İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’ndeki ARI- 3 konferans salonunda gerçekleştirildi. Hepsiburada.com, Sefamerve, Yolcu360, Metaform, Insider’dan üst düzey yetkililerin katıldığı 28. Meet-Up’ta “Yapay Zeka ve E-Ticaret” konusu işlendi.

“Ürün Tavsiye Motoru” ve “Tekil Kataloğu”, “Sayfa İçi Arama Motorlarında Yeni Dönem”, Ürün Sayfalarının Otomatik Alınması Ve Değişimlerin İzlenmesi”, “Yapay Zeka E- Ticareti Nasıl Etkiliyor?” gibi konuların anlatıldığı 28. TRAI Meet-Up’ında ilk konuşmacılar Hepsiburada.com’dan Tolga Kalaycı, Semih Albayrak oldu.

Tolga Kalaycı ve Semih Albayrak “E- Ticarette Tekil Katalog ve Ürün Tavsiye Sistemleri” başlıklı sunumlarında Hepsiburada bünyesinde 2018’de geliştirilen projelerden “Ürün Tavsiye Motoru” ve “Tekil Kataloğu” anlattı. Ürün tavsiye sistemlerinin E-Ticaret’teki önemi ve Hepsiburada bünyesindeki kullanım biçimlerini anlatan konuşmacılar, Hepsiburada ekibinin konuya ilişkin algoritmik yaklaşımına da değindi. E-ticaretteki tekil katalog yapısının önemi ve işleyişi vurgulayan Tolga Kalaycı ve Semih Albayrak, Hepsiburada’daki katalog yapısının temizlenebilmesi için geliştirilen çözüm tasarımı ve algoritmik yaklaşımları aktardı.

“ARAMA MOTORLARI MÜŞTERİYLE ÖNEMLİ BİR İLETİŞİM KANALI”

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi’nin düzenlediği 28. Meet-up’ta ki diğer konuşmacı Sefamerve’nin Head of AI Research’ü Cüneyt Aksakallı oldu. “Sayfa İçi Arama Motorlarında Yeni Dönem: Yapay Zeka” başlıklı sunumunda E-ticaret sitelerindeki sayfa içi arama motorlarının öneminden ve yeni dönemde değişen müşteri davranışlarından bahsetti. Arama sonuçlarının ilişkililik kavramına değinerek ölçme metodolojilerinin ve ölçme yönteminin önemini vurgulayan Cüneyt Aksakallı, bu davranış modellerine cevap verebilmek adına bağlam ve niyete göre cevap verebilecek kapasitede bir arama motoru geliştirmenin zorluklarını vurguladı.

Bağlam ve niyet analizi ihtiyaçlarını karşılamak için yapay zeka ve makine öğrenmesi tekniklerinin nasıl kullanılması gerektiği, ne tür servislerin bu iş için geliştirilmesi gerektiğin açıklayan Cüneyt Aksakallı “Arama motorları aynı zamanda müşteri ile kurulan önemli bir iletişim kanalı. Buradan elde edilecek analizlerin gerek satın alma, gerek ürün yönetimi taraflarına olan katkısı ve müşteriyi daha iyi anlama noktasında son derece faydalı” dedi.

Cüneyt Aksakallı ayrıca arama motorunun ürettiği sonuçların satın alma kararını etkileyecek biçimde sıralanmasının da önemli olduğunun altını çizdi.

PRIMESEARCH’ÜN İŞLEYİŞİ NASIL OLUYOR?

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi’nin düzenlediği 28. Meet-up’ta konuşan Metaform ve PrimeSearch Firmalarının Kurucu Ortağı ve CTO’su Barış Yoluç Metaform’un 2014 yılında başladığı ARGE projesi sonucunda ticarileşen, PrimeSearch ürünü ve aynı isimle Estonya’da spin-off firma olarak kurulan PrimeSearch firması hakkında bilgi verdi. Barış Yoluç “PrimeSearch ürünü, kurumların tematik ve dikey veri ihtiyaçlarını karşılayan özelleştirilebilir premium bir arama motoru, data warehouse hizmeti ve akıllı arama asistanı” dedi.

Barış Yoluç, PrimeSearch’ün ayrıca internette veya kurumların kendi bünyelerinde yer alan veri kaynakları üzerinde, makina öğrenmesi, derin öğrenme, NLP ve Computer Vision gibi farkılı metodolojiler kullanarak benzerlik analizi, otomatik kategorizasyon ve etiketleme, veri tarama, ilişkisel veri çıkarma (Custom Entity Recognition/Extraction) ve duygu analizi gibi alt servisler sunduğunu vurguladı.

Primesearch’ün bu yeteneklerini kullanarak, e-Ticaret veya üretici web sitelerinde yer alan ürün sayfalarının otomatik olarak nasıl alındığı, ürünlerin marka, model, fiyat, özellik, stok durumları gibi verilerini nasıl ilişkisel veri olarak çıkartabildiklerini ve bunları sürekli takip ederek değişimleri nasıl raporladıklarını anlatan Barış Yoluç Son olarak, PrimeSearch’ün bu alt ürününün Kurumsal Müşterilere ne gibi faydalar sağlayacağını aktardı.

“VERİ GÖLÜ HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi’nin düzenlediği 28. Meet-up’ta konuşan bir diğer isim Yolcu360’ın CTO’su Ömer Yıldırım oldu. Ömer Yıldırım, yapay zeka özelinde kullanılabilecek çalışmalarda veri katmanının nasıl oluşturulması gerektiğini ve mimari anlamda hangi konulara dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgilerini aktardı. Ömer Yıldırım, veri özelindeki ihtiyaçların gerek model aşamalarında gerekse algoritma analizlerinde sürekli değişebileceği öngörüsüyle; teknik anlamda hızlı bir şekilde konfigüre edilebilir bir “Veri Gölü”nün hayata geçirilmesi konusuna vurgu yaptı.

Oluşturulacak bu katmanda veri işlemeye dair tüm faktörlerin (performans, güvenlik, skorlama, bütçe, değer yönetimi, regülasyonlar…vb) en baştan belirlenerek ilerlenmesinin önemini vurgulayan Ömer Yıldırım son olarak yolcu360.com altyapısında; yakın zamanda kurulan veri katmanında aylık, haftalık, günlük ve saatlik ciro tahmini servislerinin sisteme entegre edilme süreci örnekleriyle birlikte oturuma katkıda bulundu.

“YAPAY ZEKA E-TİCARETİ NASIL ETKİLİYOR?”

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi’nin düzenlediği 28. Meet-up’ta konuşan son konuşmacı Insider’dan Çağlar İçer (Head of Predictive Business Unit ) oldu. Çağlar İçer, “Yapay Zeka E- Ticareti Nasıl Etkiliyor?” başlıklı sunumunda yapay zeka uygulamalarının kullanıcıların e-ticaret deneyimlerinde dahil olabileceği noktalar konusunda detaylı bilgilendirilme yaptı.

Yapay zeka destekli ürün ve geliştirmelerin kullanıcı kazanımı ve kullanıcıyı elde tutma maliyetine sağlayabileceği avantaj ve katkılardan bahseden Çağlar İçer, e-ticarette web sitesi üzerindeki davranışlarıyla beslenen kişiselleştirilmiş öneri alanlarının önemini vurguladı.

Kişiselleştirilmiş deneyim alanında çeşitli platformlardan entegrasyon sayesinde sağlanan veri akışıyla çapraz cihaz kullanımlarının tekilleştirildiğinin altını çizen Çağlar İçer son olarak kullanıcıların web sitesi üzerindeki aramalarında ve ziyaretlerinde kullanıcı eğilimlerine göre ürün önerisi teknolojisinden bahsetti.

Fotoğraf: Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi

BAĞLANTILI HABERLER:

ASTRONOTLARIN ÇEKTİĞİ EN İYİ 27 FOTOĞRAF

“ARAP UZAY AJANSI KURULSUN”

“1 MİLİMETRELİK KARA DELİK BİLE DÜNYA’YI YOK EDER”