Home GELECEK “EVRENİN SONU HER AN GELEBİLİR”
GELECEK - 29 Nisan 2020

“EVRENİN SONU HER AN GELEBİLİR”

Evrende dengesizlik! Ünlü İngiliz parçacık fizikçisi Brian Cox, Dünya'nın sonuyla ilgili yeni bir teoriyi ortaya attı.

“Evren dengesiz, sonu her an gelebilir!” Fizikçilerin, kainatın nasıl sona ereceğiyle ilgili ortaya attığı Big Rip (Büyük Sökülme), Heat Death ve Big Crunch (Büyük Çöküş) gibi teorilerine yenisi eklendi: False Vacuum Decay. Ünlü İngiliz parçacık fizikçisi Brian Cox, “Life of a Universe” adlı belgeselinde evrenin dengesizliğini masaya yatırdı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı şu an Dünya’daki en büyük bilimsel makine… Yerini herkes bilir: İsviçre/Fransa sınırındaki CERN’de… Cenevre Parçacık Araştırma Laboratuvarı’nda 2012’de Higgs Bozonu bulunduğunda evrenin dengesiz bir false-vacuum durumunda olabileceği akla mı gelirdi…

FALSE VACUUM NEDİR?

Evrenin ortaya çıkabilmesi için bir enerjinin aniden genişlemesi ve bu arada maddeye dönüşmesi gerekmektedir. Bu enerjinin fiziksel bir yapıya sahip olması gerekmez. Yalancı parçacıktan kaynak olan ilk ve ilkel enerji hakkında bilinen hiçbir şey yoktur. Yalancı parçacık false vacuum denen, ilginç bir kuantum sürece tabi olarak genişlemiştir. Bu herhangi bir vakum değildir. Öyle bir vakumdur ki, içindeki yüksek enerji yoğunluğu hızla düşürülemez. True vacuum da tam tersidir…

“ÇOK EĞLENCELİ BİR FİKİR”

Belgeselde konuşan astrofizikçi Dr. Katie Mack, Profesör Brian Cox’a tatsız sonun gerçekten mümkün olduğunu söylerken şunları ekledi: “Evreni yok etmenin en sevdiğim yolu vacuum decay. Çok eğlenceli bir fikir ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda son zamanlarda gördüğümüz şeyler yüzünden bu fikir şu an oldukça popüler. Bir yerlerde bir miktar ‘true vacuum’ var ve bunun içine girmemiz ve hayatın sona ermesi an meselesi!”

“SONSUZA DEK DENGEDE OLMAYACAK”

Profesör Brian Cox’a göre böyle bir şeyin olasılığı uzak gelecekte mümkün. Bunu teyit ettikten sonra söyle devam etti: “Vacuum decay için zaman ölçeği evrenimizin yaşından kat kat daha fazla olduğundan bu öyle hemen yarın gerçekleşecek bir şey değil, ama yine de sonsuza dek evimiz olarak gördüğümüz evrenimizin sabit/dengede olmadığını düşünmek endişe verici.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“Kuantum Mekaniği bizi kurtarabilir mi?” sorusu akla gelebilir. Bir şey olur da bir küçük değişimle, dalgalanmayla evrenin bir kısmı veya tümü yeniden başlayabilir mi? Kim bilir belki de olur ama büyük ihtimalle olmaz.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

“Sonu ister vacuum decay, ister the Big Rip, ister yavaş ve hazin bir ölüm olsun; önemli olan evren hala gözümüzün önündeyken onu inceleme vakti: Hem de ŞİMDİ!”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: YA EVRENDE BİR BALONCUĞUN İÇİNDE YAŞIYORSAK?

EVRENDE KAÇ GALAKSİ VAR?

EVREN DÜZ MÜ YUVARLAK MI?