Home GELECEK GELECEKTE ‘ZAMANDA YOLCULUK’ MÜMKÜN OLACAK
GELECEK - 18 Mayıs 2020

GELECEKTE ‘ZAMANDA YOLCULUK’ MÜMKÜN OLACAK

Birkaç yıllık uzay yolculuğundan sonra Dünya'ya döndüğünüzde, binlerce, belki onbinlerce yıl geçmiş olacak.

İster inanın ya da inanmayın; zamanda yolculuk mümkün. Hatta şu anda bile yapıyorsunuz. Her gün, her saniye geleceğinize yaklaşıyorsunuz. Kelimenin tam anlamıyla zamanda yolculuk yapıyorsunuz, aynı anda da uzayda… Size bilgiçlik taslıyoruz gibi gelebilir ama bu aslında önemli bir nokta. Zamanda hareket bir harekettir ve siz kendi geleceğinize hareket edersiniz.

Daha da cool olan tarafı şu: Eğer isterseniz, zamanda sıçrama bile yapabilirsiniz. Daha açık olmamız gerekirse, biraz mühendisliğe ihtiyacınız olacak. Einstein’in Görelilik (İzafiyet) Teorisi’nden de bildiğimiz üzere, zamanda hareket için uzayda hareketi alabilirsin. Yani olduğunuz yerde dik durursanız, belirli hızda (Meraklılar için söyleyelim; ışık hızında) zamanın boyutunda hareket edersiniz. Uzayda hareket etmeye başladığınız zaman zamanda hareketinizin oranını düşürürsünüz.

UZAYDA BİRKAÇ, DÜNYA’DA BİNLERCE YIL!

Diğer bir değişle uzayda hızlandıkça, zamanda yavaşlarsınız. Yani hareket eden cisimler, örneğin bir rokette bulunan saat gibi, yavaşlar. Hareket eden bir uzay aracındaki biri için bir saniye, duran birine göre daha uzun sürer.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Böylesine fark edilebilir bir etki için, ışık hızına ulaşmak gerekir, ki şu an zor. Fikir vermesi açısından söyleyelim, en hızlı uzay aracımız ışık hızının yüzdesinin onda birine dahi ulaşmıyor. Kainatta ulaşabilinecek en yüksek hıza yaklaştığımızda saatiniz o kadar yavaşlayacak. Zamanda yolculuk edeceksiniz, gelecekte değil! Size hiçbir şey farklı gelmeyecek, ancak birkaç yıllık uzay yolculuğundan sonra Dünya’ya döndüğünüzde, uzayda hareket hızınıza bağlı olarak, Dünya’da binlerce, belki onbinlerce yıl geçmiş olacak.

Çeviri: Universe Today

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “YILDIZLARARASI BANKACILIK BAŞLAYACAK, GEZEGEN ALIP SATACAĞIZ”

‘KARA DELİKLER İÇİNDE ZAMAN YOLCULUĞU MÜMKÜN’

ABD, GİZEMLİ UZAY UÇAĞIYLA NE YAPIYOR?