Home GELECEK GUHEM, EN BÜYÜK UZAY KONGRESİNE KATILIYOR
GELECEK - 16 Eylül 2022

GUHEM, EN BÜYÜK UZAY KONGRESİNE KATILIYOR

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), 18-22 Eylül'de Paris'te gerçekleşecek olan Uluslararası Astronotik Kongresi'ne (IAC) katılıyor.

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), 18-22 Eylül tarihlerinde Paris’te gerçekleşecek olan Uluslararası Astronotik Kongresi’ne (IAC) katılıyor.

Dünya’nın önde gelen uzay aktörlerini bünyesinde barındıran IAF’ın bu yıl 73’üncüsünü gerçekleştireceği Uluslararası Astronotik Kongresi’nde Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi GUHEM de yerini alacak. Geçen sene Dubai’de düzenlenen kongrede IAF üyeliğini tescilleyen GUHEM, bu sene Paris’te GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu tarafından hazırlanan “GUHEM’in Türkiye Uzay Programı’nın Desteklenmesinde Bir Araç Olarak Kullanılması” isimli makalesi Dünya’nın en önemli uzay ajanslarına, şirketlerine ve üniversitelerine sunulacak.

Kongreye geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Uzay Ajansı (TUA) çatısı altında katılacaklarını ifade eden Mirahmetoğlu, kongre ile ilgili şunları aktardı;

“Her yıl farklı bir ülkede ve farklı bir temayla herkesin uzay alanında daha fazla bilgi sahibi olmasını hedefleyen bu organizasyon, 80 farklı ülkeden 6 binden fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu organizasyon Uluslararası Astronotik Federasyonu tarafından organize ediliyor ve bu çerçevede teknik komitelerle pek çok sempozyum altında etkinlik gerçekleştiriliyor.”

“100’DEN FAZLA KONUŞMACI AĞIRLADIK”

“Biz de bu yıl ‘Space Outreach’ sempozyumunda ‘GUHEM’in Türkiye Uzay Programı’nın Desteklenmesinde Bir Araç Olarak Kullanılması’ isimli makalemizi sunacağız. Ayrıca TUA şemsiyesi altında TUBİTAK Uzay, Türksat, Delta V, Plan-S ve Hello Space gibi ülkemizde uzay alanında değerli çalışmalar yürüten firmalarımızla birlikte standımızla Paris’te yerimizi alacağız. Uzay alanında farkındalık oluşturan çalışmalarımızı Paris’te tüm Dünya’ya anlatacağız.”

Geçen sene Dubai’de GUHEM olarak katıldıkları ilk kongrede IAC üyeliğini TUA ile birlikte tescillediklerini hatırlatan Mirahmetoğlu, Dünya’nın en prestijli uzay kongresinin 2025 yılında İstanbul’da gerçekleşebilmesi için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini dile getirdi. Mirahmetoğlu, şöyle devam etti: “Paris’teki kongreye TUA bünyesinde ülkemizden de uzay alanında çalışmalarını sürdüren firmalar geniş bir katılım gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde merkezimizde düzenlediğimiz Uluslararası Uzay Kongresi’nde (ISC) 18 farklı ülkeden 100’den fazla çok değerli konuşmacılarımızı ağırlamıştık.”

“Türkiye’de ilk kez gerçekleşen kongreye ev sahipliği yapmak bizler için çok gurur vericiydi. Şimdiki hedefimiz ise 2025 yılında IAC’nin ülkemizde düzenlenmesi. Dünyanın en önemli uzay kongresini ülkemizde gerçekleştirebilmek için oy gücüne ihtiyacımız vardı. Geçen sene uzay ajansımızla birlikte IAF üyeliğe kabul edilerek bu konuda büyük bir adım atmış olduk. TUA bu hedef doğrultusunda çalışmalarına son sürat devam ediyor. Biz de tüm desteğimizle Uzay Ajansımızın yanındayız.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: HALİT ERGENÇ, İSTİLACI YABANCI TÜR BELGESELİNİ SESLENDİRDİ

14. YÜZYILA DAMGASINI VURAN BİR GÖKBİLİMCİ: EL KAŞİ

“BİR ASTRONOTUN EĞİTİMİ VE GÖNDERİLMESİ 100 MİLYON DOLAR”