Home GELECEK HAMBURGERLER GÖKYÜZÜNDEN UÇARAK GELECEK
GELECEK - 22 Temmuz 2019

HAMBURGERLER GÖKYÜZÜNDEN UÇARAK GELECEK

Türkiye’de taksicilerle kavga ile gündem olan Uber, Amerika’da bir ilke imza atmak için kolları sıvadı. McDonald’s’tan yapılacak hamburger siparişleri ile drone’larla gelecek. Pilot kent San Diego…

Hazırlayan: Ulaş Deniz AKYÜREK

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan San Diego geçtiğimiz yıl Federal Havacılık İdaresi tarafından, ticari drone testleri için seçilen 10 şehirden birisi olmuştu. Bunu fırsat bilen uluslararası ulaşım şirketi Uber, taşımacılıkta bir başka seviyeye çıkmak kararı aldı…

ÖZEL PAKETLER VE GÜZERGAH HAZIRLANIYOR

Şehir gerekli testler için Uber ile anlaşırken; Uber de McDonald’s ile heyecan verici bir proje için çalışmaya başladı. İki şirket geçtiğimiz yıldan bu yana, yiyecekleri sıcak veya soğuk tutmak için özel paketler ve yol planları üzerinde çalışmakta.

BURGER KONACAK, KURYE GETİRECEK

Burgerler uçacak olsa da doğrudan çatılara iniş yapmayacak… Bunun yerine önceden belirlenmekte olan güvenli iniş noktalarına inecek paketleri, yine UBER kuryeleri teslim alarak siparişi müşterilere teslim edecek. Ayrıca bazı UBER araçlarının tavanlarının da QR kodları ile donatılması ve ek iniş noktaları oluşturulması planlanıyor.

PİLOT BÖLGE FİYATI 8.5 DOLAR

Fiyatlandırma konusunda ise, Uber’in yan şirketi Uber Eats fiyat ölçeğinde olacağı tahmin edilmekte. Bu da San Diego dolaylarında ortalama 8.5 dolar ediyor. Uber iddialı olsa da aşması gereken bazı engeller var…  Uber’in henüz insansız hava aracı teslimat programı için Federal Havacılık İdaresi lisansı bulunmazken, bu yılın sonunda açıklamaları beklenen bir projeleri bulunmakta. Saatte 70 km hıza ulaşması planlanan drone hakkında henüz başka bir bilgi mevcut değil.