Home GELECEK HİNDİSTAN, UZAYA ‘İNSANSI KADIN ROBOT’ GÖNDERECEK
GELECEK - 25 Ocak 2020

HİNDİSTAN, UZAYA ‘İNSANSI KADIN ROBOT’ GÖNDERECEK

Hindistan Uzay Ajansı, Vyommitra adını verdikleri insansı robotu bu yıl insansız uzay aracıyla fırlatacağını duyurdu.

Hindistan, uzayda bir kez daha tarih yazmaya hazırlanıyor. Son 5 yıldır yaptıkları ataklarla Amerika’yı ve Avrupa’yı kıskandıracak uzay girişimlerine imza atan Hindistan bu kez de insansı robot Vyommitra’yı tanıttı. O bir ‘kadın robot.’ Uzaya gidecek ilk Hintli ‘kadın’ olacak! 

Hindistan Uzay Ajansı ISRO, Vyommitra’nın bu yıl insansız Gaganyaan uzay aracıyla uzaya fırlatılacağını açıkladı. Başarılı şekilde dönmesi halinde Vyommitra, Aralık 2021’deki insanlı uzay uçuşunda Hintli astronotlara da arkadaşlık edecek.

Vyommitra: Uzaya gidecek ilk Hintli ‘kadın.’

İSMİNİN ANLAMI ‘UZAY-ARKADAŞI’

Sanskritçe’deki iki kelime olan Vyoma (Uzay) ve Mitra’nın (Arkadaş) birleşiminden oluşan Vyommitra, kendisini izleyenlere şöyle yanıttı: “Herkese merhaba. Ben Vyommitra, yarı insansı robotum. İlk insansız uçuş için üretildim.”

“Modülü inceleyebilir, sorun varsa alarma geçer ve yaşam destek operasyonlarında yardımcı olabilirim. Ayrıca kontrol panellerinden de sorumlu olabilirim. Beraber çalışacağım astronotları da tanır, arkadaş olur, sohbet eder, talimatlarını yerine getirebilirim.”

Hindistan Aralık 2021’deki insanlı uçuş öncesi Aralık 2020 ve Haziran 2021’de insansız iki uçuş düzenleyecek.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ EN POPÜLER İŞ OLDU BİLE

DÜNYA ‘ÇİFTÇİ ÇOCUĞU OLAN UZAY ADAMI’NI KONUŞUYOR

HİNDİSTAN, BOĞAZ’DAKİ 5 YALI FİYATINA UZAYDA TURLUYOR!