Home GELECEK İKİ MİLYARDERİN ANLAŞTIĞI KONU: “DÜNYA NÜFUSU ÇÖKECEK.”
GELECEK - 1 Eylül 2019

İKİ MİLYARDERİN ANLAŞTIĞI KONU: “DÜNYA NÜFUSU ÇÖKECEK.”

Şangay'daki Dünya Yapay Zeka Konferansı'nda konuşan Elon Musk ile Jack Ma Dünya'yı uyardı: "Nüfus patlaması değil, çöküşü yaşayacağız."

Çin’in Şangay kentinde düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı iki milyarderin yapay zeka ile tartışmasına ev sahibi olmuştu. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma “Bizim kalbimiz var, bilgelik kalpten gelir” derken, SpaceX ile Tesla’nın patronu Elon Musk “Yapay zeka bizi geçecek” dedi.

Ancak iki milyarderin zirvenin sonunda bir konuda anlaştıkları ortaya çıktı. Konu Dünya nüfusuydu… Gelecekte ‘yeterli insan’ bulunamayacağına dikkat çekti iki ünlü isim… 

“20 YIL İÇİNDE SORUN ORTAYA ÇIKACAK”

Konuyu açan Elon Musk oldu: “Çoğu insan gezegenimizde çok kişinin yaşadığını düşünüyor. Ama bu modası geçmiş bir düşünce. Bence önümüzdeki 20 yıl içinde Dünya’nın karşılaşacağı en büyük sorun nüfus çöküşü olacak. Bakın nüfus patlaması demiyorum, çöküşü…”

“NÜFUS AZALMA HIZI GİDEREK ARTIYOR”

Söze “Katılıyorum” diye giren Jack Ma da şunları söyledi: “Çin’in nüfusu 1.4 milyar. Kulağa çok geliyor. Ama 20 yıl içinde Çin de bu sorunu yaşayacak. Nüfus azalama hızı giderek artıyor. Siz buna ‘nüfus çöküşü’ dediniz, katılıyorum.”

PEW: “İNSANLIK TARİHİNDE BİR İLK YAŞANACAK”

İki milyarderin ‘nüfus çöküşü’ diye adlandırdığı konu, dünyaca ünlü araştırma şirketi Pew’un “2100 yılında Dünya nüfusu” araştırmasını hatırlattı. Pew’a göre insanlık tarihinde bir ilk yaşanacak ve bu yüzyılın sonunda nüfus ilk kez düşecek. 2100 yılında Dünya nüfusu şöyle olacak:

  • Avrupa: 630 milyon
  • Kuzey Amerika: 491 milyon
  • Latin Amerika ve Karayipler: 680 milyon
  • Afrika: 4.3 milyar
  • Asya: 4.7 milyar
  • Avustralya ve Okyanusya: 75 milyon