Home GELECEK “İNSANOĞLU AY’DAKİ TÜNELLERDE YAŞAYABİLİR”
GELECEK - 28 Ocak 2020

“İNSANOĞLU AY’DAKİ TÜNELLERDE YAŞAYABİLİR”

Bilim insanları: "İnsanlar Ay'ın yüzeyinin altına oluşan doğal tünellerde yaşayabilir, üslerini oraya kurabilir."

İnsanoğlu, 50 yıl sonra Ay’a geri dönmek için gün sayarken; bilim insanları da Ay’da kolonileşmenin hesaplarını yapıyor. Dünya’nın dışında yaşanacak yeni yerler arayan, kolonileşmeyi hedefleyen insanoğlu, Ay ve Mars’ı gözüne kestirdi. Şimdi ilk adım Ay… Ay’da nasıl kolonileşebiliriz? İşte bunun cevabına ulaşıldı…

Lav tünelleri. (Görsel: Purdue Üniversitesi)

İnsanlar, Ay’ın yüzeyinin altında oluşan doğal tünellerde yaşayabilirler… Antik dönemlerde volkanik patlamalarla oluşan tüneller, Dünya’dan da görülebiliyor.

AY’DA BİR GÜN, 29 DÜNYA GÜNÜ

Disclose.tv’de yer alan teori, biraz da Kapadokya’da yaşamayı andırıyor: “İnsanoğlu, Ay’da yeraltında yaşayarak kendisini dış varlıklara karşı da koruyabilir.”

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’dan Jim Green de tezin savunucularından: “Bu lav tünelleri oyunu değiştirecek türden. İnsanlık yeniden Ay’a gittiğinde lav tünellerinde uzun süre yaşamayı düşünebilir.” 

Tüneller o kadar büyük ki, Dünya’dan görülüyor. (Görüntü: Purdue Üniversitesi)

“Tüneller, Ay ikliminde bizi koruyabilir. Ay’da bir gün, 29 Dünya günü… Bu da Ay yüzeyinin iki hafta gündüz, iki hafta geceyi yaşaması demek.”

Purdue Üniversitesi’nden Anahita Modiriasari de “Dünya’da bulunan lav tünelleri bize Ay’da kolonileşme için fikir verebilir. Özellikle California’daki lav yatakları, Ay’dakilerle benzerlik taşıyor. İncelenmeli” diyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: AY’A NEDEN AY DİYORUZ?

“MARS’TAKİ İLK KENTİ 2050’DE KURUYORUZ”

‘AY’A GİDİLDİ Mİ?’ SORUSUNA FOTOLARLA YANIT