Home GELECEK NASA, ASTEROİTE 23 BİN KM HIZLA UZAY ARACI ÇARPTIRACAK
GELECEK - 4 Mayıs 2020

NASA, ASTEROİTE 23 BİN KM HIZLA UZAY ARACI ÇARPTIRACAK

Avrupa Uzay Ajansı'nın AIM Görevi, asteoriti takip edip bilgi toplayacak. NASA'nın uzay aracı da bodoslama çarpıp yörüngeden atacak.

Ne zaman “Dünya’ya bir asteroit yaklaşıyor” haberi çıksa; o filmi hatırlarız: Armageddon… Bruce Willis, Liv Tyler ve Ben Affleck’in oynadığı 1998 filminde Dünya’yı yok edecek bir göktaşını havada imha etmekle görevli “Dünyalı kahramanlar”ın hikayesidir… (IMDb notu: 10 üzerinden 6.7) Filmi izlemeyenler için spoiler vermeyelim, o yüzden sadece şunu diyebiliriz: Bruce Willis sen rahat ol, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) bu asteroit belasına çare buluyor!

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

HEDEF DİDYMOS’UN DİDYMOON’U

29 Nisan’da Dünya’nın yakınından geçen 1998 OR2 adlı asteroiti bize yeniden bir kıyamet senaryosunu hatırlattı: 5 kilometre büyüklüğünde bir asteroit Dünya’ya çarparsa insanlık yok olur. NASA’nın “Tehlike Yaratabilecek Asteroitler” listesine 2 bin 78 asteroit olduğu düşünülürse, insanlığın hemen harekete geçmesi gerekiyor. Ki, öyle de yapılıyor. NASA, bir asteroite saatte 23 bin kilometre hızla bir uzay aracı çarptıracak.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Hedef 800 metre genişliğindeki asteroit 65803 Didymos ve onun 170 metrelik uydusu Didymoon… İkili, 2022 yılında Dünya’ya en yakın noktaya; 16 milyon kilometre yakınına gelecek. İşte bu yakınlaşmayı bilim insanları “Muazzam fırsat” olarak görüyor. O nedenle de ESA’nın Asteroid Impact Mission (AIM görevi) bu yıl sonu başlayacak. 2020’nin sonunda fırlatılacak olan AIM, Didymos ve Didymoon’un yörüngesine oturacak ve Didymoon’la ilgili bilgileri Dünya’ya geçecek. Alman Uzay Merkezi’nin ürettiği Mascot-2 gezgin aracı da bu sırada Didymoon’a inip sıcaklık, radyasyon ve yüzey analizi yapacak. AIM, 2 adet küp uyduyu da Didymoon’un üzerinde dolaştırıp bilgi toplayacak.

“DART’TAN MUAZZAM ŞOV”

“Öncü ve kaşif birlik” AIM’den kısa süre sonra NASA, DART Görevi’ni (Double Asteroid Redirection Test) başlatacak. DART uzay aracı direkt Didymoon’u hedef alacak. Saatte 23 bin kilometre hızla Didymoon’a çarpıp parçalanmasına ve yörüngeden çıkmasını sağlayacak. AIM de çarpışma öncesi, çarpışma anı ve sonrasını görüntüleyecek. Emekli NASA astronotu Ed Lu “Çok heyecanlıyım, DART muazzam bir şov olacak” diye konuştu… AIM ve DART görevlerini beklerken; Armageddon’un fragmanı ile sinema eleştirmeni Mehmet Açar’ın uzay sinemasıyla ilgili görüşlerini keyifle izlemenizi tavsiye ederiz.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İŞTE DÜNYA’NIN YAKININDAN GEÇECEK ‘KORONA MASKELİ’ ASTEROİT

“MARS’A HAYAT VERMEK İÇİN ASTEROİT ÇARPTIRALIM”