Home GELECEK NASA ASTRONOTLARI SPACEX’İN İNSANLI TEST SEFERİ İÇİN KARANTİNADA
GELECEK - 15 Mayıs 2020

NASA ASTRONOTLARI SPACEX’İN İNSANLI TEST SEFERİ İÇİN KARANTİNADA

Astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley, 27 Mayıs'ta yapılacak insanlı sefer için iki haftalık tecrit sürecine girdi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotları, SpaceX’in personel taşıyıcı mekiği “Crew Dragon” ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapacakları test uçuşu için karantinaya girdi. NASA’dan yapılan açıklamada, astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley’in, 27 Mayıs’ta yapılacak sefer için, “uçuş ekibi sağlık stabilizasyonu” adı verilen iki haftalık tecrit sürecine başladığı duyuruldu.

Açıklamada karantinanın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle alınan bir tedbir değil, tüm uzay görevleri için rutin uygulama olduğu hatırlatıldı. Robert Behnken ve Douglas Hurley’i UUİ’ye taşıyacak Crew Dragon mekiği, 27 Mayıs’ta Falcon 9 roketiyle Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde fırlatılacak. SpaceX’in ilk insanlı seferi olacak uçuş, aynı zamanda NASA’nın Space Shuttle programını 2011’de sonlandırmasından bu yana ABD’nin gerçekleştirdiği ilk insanlı uzay seferi olma özelliği taşıyor.

KARGO CYGRUS VE DRAGON’LA TAŞINIYOR

NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak projesi UUİ’de farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor. NASA’nın “Ticari İkmal Hizmetleri” programı kapsamında, Amerikan firmaları Northrop Grumman “Cygnus”, SpaceX ise “Dragon” isimli kargo mekikleri ile UUİ’ye ikmal malzemeleri taşıyor.

İstasyonda görevli astronot ve kozmonotlar Rus yapımı “Progress” mekikleriyle taşınıyor. NASA’nın “Ticari Mürettebat Geliştirme Programı” kapsamında UUİ’ye personel taşımak üzere SpaceX, “Crew Dragon” ve Boeing ise “CST-100 Starliner” uzay mekikleriyle test uçuşları yapıyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: SPACEX’TEN BLUE ORIGIN’E YAYLIM ATEŞİ

“YAPAY ZEKA BİZİ GEÇECEK” VE “BİLGİSAYARIN ÇİPİ, BİZİM KALBİMİZ VAR” ATIŞMASI

RUSYA, ELON MUSK’IN FİYAT KIRMA POLİTİKASINA KIZDI

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST