Home GELECEK NASA’DAN ASTRONOTLARA ŞİPŞAK UZAY GÖREVİ
GELECEK - 1 Aralık 2019

NASA’DAN ASTRONOTLARA ŞİPŞAK UZAY GÖREVİ

NASA, 6 aylık uzun görevlerin yanısıra 15-30 günlük kısa görevler başlatacak. Hedef, uzay yolculukları için ek veri toplamak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA, önümüzdeki 5 yıl içinde uzaya 15-30 günlüğüne gidiş geliş planı içinde. Astronotlar 6 ay yerine daha kısa yolculuk için koltuk ayırtacaklar. Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya’ya daha yakın mesafe yörünge görevi için kolları sıvadı.

UZUN GÖREVLER DE DEVAM EDECEK

6 ay ve daha uzun süreli görevlere devam edilecek ama bir yandan da bu süreye gerek olmayan farklı görevler için yeni fikirler üreten NASA kısa mesafeye kısa süreli gidiş geliş yolculukları için yapılan çalışmaları hızlandırdı.
Görevliler bunun çok iyi bir fikir olduğuna katılıyorlar.
Ay ve Mars’a insan ziyareti hazırlıkları sırasında NASA şunu farketti: Daha önce toplanan verilere göre insanların psikolojik, fizyolojik ve davranışsal profilleri astronotların uzun dönem derin uzay görevindeki performanslarına ve sağlıklarına önem verilmesinin önemini vurguladığı için özel, kısa uçuş fırsatları yaratma kararı aldılar. 
Bu kısa uçuşlarında -en uzun 30 günlük- hem araştırma yapacaklar hem de insan uzay uçuşu fizyolojik profili için ek veri toplayacaklar.

NASA İÇİN 4 KOLTUK!

Doug Comstock
NASA zaten Boeing ve Space X ile ‘normal’ Uluslararası Uzay İstasyonu görevleri için milyonlarca dolarlık anlaşmalar yaptığını açıklamıştı. Merak edenlere hatırlatalım: Boeing 4.3, SpaceX 2.5 milyar dolara 4 astronot taşıyacak.
Twitter’a bakılırsa NASA Finans Müdür Yardımcısı Doug Comstock “NASA 4 koltuğa talip birçok müşteriden sadece biri! Ve sadece koltukların biri onlara ayrıldı” dedi!

12 NİSAN İNSANLI UZAY YOLCULUĞU GÜNÜ

İnsanlı ilk uzay yolculuğunu Rus kozmonot Yuri Gagarin yaptı.
Dünya masmavi görünüyor. Ne kadar da muhteşem. İnanılmaz!..”
Yuri Gagarin’in 12 Nisan 1961 tarihinde dünyayı uzaydan gören ilk insan olarak dile getirdiği bu tarihi sözler insanlık için yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edildi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2011’de ilk insanlı uzay yolculuğunun tarihi olan 12 Nisan’ı İnsanlı Uzay Yolculuğu Uluslararası Günü olarak ilan etti. 16 Haziran 1963 tarihinde Rus kosmonot Valentina Tereşkova uzaya çıkan ilk kadın oldu.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: KORKU FİLMİ GİBİ ASTRONOT UYKUSU!