Home GELECEK VALKYRIE, AVRUPA’NIN UZAY BAŞKENTİNDE!
GELECEK - 19 Kasım 2019

VALKYRIE, AVRUPA’NIN UZAY BAŞKENTİNDE!

İskoçya'nın başkenti Edinburgh, Avrupa'nın uzay başkenti olmaya oynuyor. Başrollerde de NASA'nın insansı robotu Valkyrie olacak.

Atı alan Üsküdar’ı geçmesin… Bu köşeden bir süredir haberlerini yapıyoruz. Lüksemburg uzay şirketlerine özel teşvik vererek ülkenin kapısını bilime açtı. Estonya dijital devlete doğru koşuyor. İsveç ile Danimarka kağıt parayı bırakıp dijital paraya geçmek için gün sayıyor. Yani, Türkiye’nin yanıbaşında uzay-bilim-teknoloji yatırımları aldı başını gidiyor.

Bu halkaya son olarak ulusal ‘Robotarium‘ planlarını geliştiren Birleşik Krallık katıldı. Ada yönetimi akıllı robot yapımıyla uğraşacak şirketler, araştırmacılar, mühendisler, eğitimciler ve girişimciler için yepyeni bir tesis açtı. Tesisin yeri: İskoçya’nın başkenti Edinburgh!

AÇILAN ROBOT MERKEZİ 5 MERKEZDEN OLUŞUYOR

Edinburgh Üniversitesi ile ortak çalışmaların da sürdürüldüğü tesis, 350 milyon sterlinlik veri tabanlı yenilik programının bir parçası. İskoçya’da yüksek öğrenimin kalitesini değiştirecek ve geliştirecek olan ‘Robotarium’ 5 merkezden oluşuyor… Ancak Londra yönetimi ve İskoçya hükümeti, tesisi açmakla kalmadı, “Merkezi dünya basınında nasıl manşet yaparız?” sorusuna Valkyrie ile cevap buldular. 

1.80 boyundaki robot Valkyrie 125 kilo ağırlığında.

NASA’NIN ABD DIŞINDA ÜRETTİĞİ İLK VE TEK ROBOT

Valkyrie, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın insansı robotu… 2016’da Edinburgh Üniversitesi’ne verildi. Valkyrie ayrıca Amerika Birleşik Devleti dışında üretilen tek NASA robotu… NASA’dan bilim çalışmaları için ödünç alınan bu robot, artık ‘Robotarium’un hizmetinde…

Edinburgh’un yükselişine yardımcı olan Valkyrie, kenti Avrupa’nın uzay başkenti yapmak için yardım ediyor. Üst düzey araştırmacı ve laboratuvar müdürü Vladimir Iván, 1 yıl süren sıkı pazarlık ve görüşmeler boyunca Valkyrie’yi edinebilmek için aracılık yaptı. “NASA kimse için yeni bir robot üretmeyeceği için elindeki bir robotu Edinburgh’a ulaştırmanın bir yolunu ararken; bizim insansı robot ısrarımızı da göz önünde bulundurdu ve isteğimiz gerçekleşti” dedi.

“VALKYRİE BİR GÜN AY VE MARS KOLONİLERİNE YARDIM EDECEK”

Robotarium’un üst katındaki yeni merkezde uzay ve uydu yenilikleri programı dünyanın 4.01 yanından ticari kuruluşlar ve araştırmacıları bir araya toplayıp ana hedefler belirleyip ortak bir noktada buluşmaya ev sahipliği yapıyor. NASA, “Valkyrie bir gün Ay ve Mars’a koloniler kurmaya yardım edecek” diye umut ediyor ama şimdilik Dünya üzerinde insanların ulaşamadığı yerlere ayak basmak için kullanılması ilk hedefler arasında.
Fotoğraflar: Edinburgh Üniversitesi
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “ROBOTLAR BİZİ ÖLDÜRMEK İSTEYECEKLER”