Home GELECEK ROBOT HAKİMLER HATASIZ KARAR VERECEK!
GELECEK - 22 Ekim 2019

ROBOT HAKİMLER HATASIZ KARAR VERECEK!

Yapay zekalı mahkeme salonu... Robot hakimler... Güvenir misiniz? İngiltere ciddi ciddi tartışıyor. Hedef, insan hatasını sıfıra indirmek.

İngiltere’nin 320 bin tirajlı gazetesi Daily Star yapay zekayı masaya yatırdı. Yapılan çalışmalara geniş yer veren gazete, İngiltere hukuk sisteminin yapay zekaya teslim edilip edilmemesi gerektiğini tartışmaya açtı. Evet düşünün: Yapay zekalı mahkeme salonu… Robot hakimler… Siz sanık sandalyesinde otursanız, alacağı karara güvenir misiniz? Gazetenin konuştuğu birçok uzman güvenmeniz gerektiğini söylüyor. Gerçekten ilginç… Buyrun…

CEZAEVİNE DÜŞEN HERKES BİR ‘İNSANI’ SUÇLAR

“Hapisanede olan herkes ya avukatını ya dava sürecini ya da hakimi ve kararını suçlar. Yani işlediği suçun dışında içerde olmasıyla ilgili bir insan hatası olduğunu düşünür” diye başlayan Daily Star sözü robot hakimlere şöyle getiriyor:

Hukukta insan unsuru kaldırılabilir mi? Örneğin dünyanın önde gelen hukuk firmaları davalara ön araştırma için artık insan yerine algoritma kullanmaya başladı. Ve bu daha başlangıç.

BAĞLANTILI HABER: ‘ESNEK ROBOT’ ATLAS HERKESİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Yapay zekayı güçlendiren bilgisayar uzmanlarının önümüzdeki 10 yıl içinde bu legal konuya da el atacakları düşünülüyor. İlk aşamada avukat yardımcısı olacak olan yapay zeka, sonra da avukatların yerini alacak. Peki, eğer avukatların yerini alabiliyorlarsa neden bir hakimin ya da Amerika’da jürinin yerini almasın?

“İNSANOĞLU DOĞASI GEREĞİ KUSURLUDUR”

Erin Brockovich filminin konusunun gerçek hayattaki kahramanı avukat Tom Girardi, yapay zekaya muhtaç olacağımızı şöyle anlatıyor: “Bir gün yapay zekayı kullanmamanın yanlış tedavi olacağını göreceğiz. Bu durumu, 20’nci yüzyılda bilgisayar varken, elle yazan bir avukatın durumuna benzetebiliriz.”

Rossalyn Warren ‘İnsanoğlu doğası gereği kusurludur’ diyor.

Gazeteci-Yazar Rossalyn Warren da “İnsanoğlu doğası gereği kusurludur” diyor ve ekliyor: “Hakimler de Amerika’daki jüriler de etten kemikten. İster istemez mahkeme salonuna önyargılarını da getirirler. Bir robotu düşünün… O sadece suçla ilgili rakamlar ve gerçekleri tarar; kanundaki yerini inceler, önyargısı yoktur.”

ROBOT PSİKOLOG ELLIE’YE DÜRÜST DAVRANDIK!

Institute for Creative Technologies’de Jonathan Gratch başkanlığındaki bir ekip, yapay zekalı robot psikolog Ellie’yi geliştirdiler ve Ellie’yi iki grup üzerinde denediler. İlk gruba “Ellie soru sorabilen ve 3D kameraları sayesinde karşısındakinin reaksiyonunu inceleyebilen bir makine”; ikinci gruba ise “O aslında bir insanın yönettiği kukla robot” denildi. Deneyde ilk gruptakilerin Ellie’ye daha fazla dürüst cevaplar verdiği, ikinci grubun kestirip attığı görüldü.

BAĞLANTILI HABER: ‘IRONMAN’ ROBERT DOWNEY JR, DÜNYA’YI ROBOTLARLA TEMİZLEYECEK

Güvenin dışında bu işin bir de ekonomisi var! Tom Girardi çok insani bir soru soruyor: “Yapay zekalı bir avukat hızlı sonuç alıp ucuza çalışırken, hangi müşteri yapay zeka varken gerçek avukata gider?”

Bu enteresan toparlamanın eşliğinde Spacemag Türkiye olarak biz de soruyoruz: “Siz ne düşünüyorsunuz? İnsan hakim mi, robot hakim mi doğru karar alır?”

BAĞLANTILI HABER: ROBOTLARLA ROMANTİK VE CİNSEL İLİŞKİ KURMA 2050 YILINA GELİNDİĞİNDE YAYGINLAŞMIŞ OLACAK