Home GELECEK RUSYA: “TÜRK ASTRONOT GÖNDERECEĞİZ”
GELECEK - 12 Kasım 2019

RUSYA: “TÜRK ASTRONOT GÖNDERECEĞİZ”

Rusya’nın uzay merkezi Roscosmos’un Başkanı Dmitry Rogozin müjdeyi verdi: “Baikonur’dan Türk, Mısırlı ve Suud astronot göndereceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyaretinde şekillenen, Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin’in “Türk astronot eğitebiliriz” teklifiyle başlayan ‘Türk astronot’ sürecinde sona yaklaşılıyor. Erdoğan’ın Türkiye’ye dönüşünden sonra Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi’nden “Türk astronotu 2023’te uçurabiliriz” açıklaması bu iddiayı kuvvetlendirmişti… ki… Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin’den yeni açıklama geldi.

“BAİKONUR, TÜRK ASTRONOTUN EVİ OLACAK”

Dünya Uzay Forumu’nda konuşan Dmitry Rogozin, Rusya’nın Kazakistan’daki fırlatma merkezi Baikonur’la ilgili şu açıklamayı yaptı: “İleride Soyuz aracıyla Türk, Mısırlı ve Suudi Arabistanlı astronotlar gönderebiliriz. Baikonur bu üç ülkenin uzay hazırlıkları için onların evi olacak.”

Dmitry Rogozin şöyle devam etti: “Biliyorsunuz Uluslararası Uzay İstasyonu’na Amerikalı astronotları bir süredir biz Soyuz araçlarıyla taşıyoruz. Ancak Amerika yakında kendi ulaşımını sağlayacak. Biz de yeni ülkelerin uzaya ulaşımı için Soyuz’u kullanacağız.”

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ YENİDEN UZAYA GİDECEK

BAE’li astronotun bu fotoğrafı dünya basınında manşet olmuştu.

Soyuz MS-15’le en son Birleşik Arap Emirlikleri’nden Hazza el Mansuri, 25 Eylül’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmiş, 3 Kasım’da da Dünya’ya dönmüştü. Dmitry Rogozin yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’nden yeni uçuşlar yapılacağını da sözlerine ekledi.

DMİTRY ROGOZİN KİMDİR?

Rusya’nın NASA’sı olan Roscosmos’un Genel Müdürü. Politikacı. 2011’den 2018’e kadar Rusya Savunma Sanayii’nden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ocak 2008’de, Aralık 2011’e kadar görev yapan Rusya’nın NATO büyükelçisi oldu. Erdoğan’ın Ağustos ayında katıldığı MAKS 2019 Havacılık Fuarı’nda şu açıklamayı yapmıştı:

CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL TEKLİF

Türkiye ile uzay alanındaki ilişkilerimizin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Şu anda savunma, güvenlik gibi çok hassas olanlar da dâhil olmak üzere çeşitli alanlardaki işbirliğimizi geliştiriyoruz. Bu tür ilişkiler uzay araştırmaları alanında da geliştirilmeli.” Dmitry Rogozin’in Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü olan 2023’te Türk astronot gönderme teklifi dünya basınında geniş yer bulmuştu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: RUS TEKLİFİ: “UZAYA TÜRK ASTRONOT GÖNDERELİM”

MAKS 2019 BAŞLADI: UZAY VE HAVACILIK FUARINDA ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİ

Dipnot: Uzay insanlarını göreve hazırlayan ve ilk kozmonotun adını taşıyan Yuri Gagarin Kozmonot Hazırlık Merkezi, Rusya’nın başkenti Moskova’ya 20 kilometre mesafede yer alıyor.