Home GELECEK RUSYA: “TÜRK ASTRONOT İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI”
GELECEK - 2 Ocak 2020

RUSYA: “TÜRK ASTRONOT İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI”

Ankara sessiz... Haberleri Rus medyasından alıyoruz. Rus Uzay Ajansı Başkanı, uzaya Türk astronot taşıyacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’nın başkenti Moskova’da katıldığı MAKS 2019’da yapılan görüşmeler meyvesini veriyor. O görüşmede Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un Başkanı Dmitry Rogozin, Türkiye’ye Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te uzaya bir Türk astronot götürebileceklerini teklif etmişti… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine görüşmeler başlamıştı. Aradan 6 ay geçti, Ankara sessiz; haberler Rusya’dan geliyor.

BAĞLANTILI HABER: RUS TEKLİFİ: “UZAYA TÜRK ASTRONOT GÖNDERELİM”

ROSCOSMOS BAŞKANI, TÜRK BÜYÜKELÇİYLE GÖRÜŞTÜ!

Dmitry Rogozin. Foto: Twitter.

Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin, Rossiya 24 Televizyonu’na şu açıklamayı yaptı: “Türkiye, Endonezya ve Macaristan’la görüşmelerimiz resmen başladı. Bu ülkeler kendi uzay insanlarını uzaya göndermek istiyorlar. Ve bunun için Roscosmos’la anlaşmak istiyorlar.”

BAĞLANTILI HABER: “TÜRK ASTRONOTU 6 AY İÇİNDE UZAY GÖREVİNE HAZIR EDERİZ”

Bu açıklamanın ardından Rus medyası geçtiğimiz Ekim ayına dikkatleri çekti. Rus medyasına göre Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin o tarihte Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi’yle biraraya gelip ‘uzay anlaşması’nı masaya yatırdı.

Bertalan Farkas. Foto: Vikipedi.

Rus medyasına göre 1 ay sonra da Kasım 2019’da bir Macar heyet, Moskova’ya gitti ve 2024 yılında bir Macar astronotu uzaya göndermek istediklerini dile getirdi. İlk Macar kozmonot, 1980 yılında Baykonur’dan fırlatılan Soyuz 36 uçuşunda yer alan Bertalan Farkas‘tı. Evli ve 4 çocuk babası olan Bertalan Farkas, o görevde 7 gün, 20 saat, 45 dakika uzayda kalmıştı.

BAĞLANTILI HABER: BAKAN VARANK: “GÜÇLÜ TÜRKİYE YOLUNDA UZAY ALANINDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLDÜ”