Home GELECEK “SESTEN HIZLI UÇUŞUN YOLUNU AÇAN DEVRİM”
GELECEK - 25 Ekim 2019

“SESTEN HIZLI UÇUŞUN YOLUNU AÇAN DEVRİM”

SABRE motorunun ön soğutucusu Mach 5 testini geçti... Yani Türkçesi: "Uzaya ucuz ve kolay uçuşun yolu açıldı." ESA: "Devrime az kaldı."

Hazırlayan: Berna JOLLIFFE

Dünyanın önde gelen uzay ajansları, Güneş Sistemi’ne yolculuğu planlarken; oyuna son 5 yıl içinde dahil edilen özel sektör de bunun maliyetlerini azaltmak için kafa patlatıyor. Malum, uzaya uçuş pahalı. Bir uzay mekiği atmosfere çıkarken birkaç milyon dolar da ‘havada uçup gidiyor.’ İşte buna çare arayan şirketlerden biri de İngiliz Reaction Engines… Şirketin hedefi uzay uçuşunu ucuzlaştırıp kolaylaştıracak (Sentetik Hava Solumalı Roket Motoru) SABRE motorunu yapmak… 6 ay önce motorun ilk parçaları testten başarı ile geçti. Şimdi de motorun ön soğutucusunun testinden güzel haber geldi…

“SABRE AKLA YATKIN, BUNU GÖSTERMEYE AZ KALDI”

Reaction Engines’in SABRE illüstrasyonu.

Şirket, ön soğutucunun Mach 5 performansı ile rekor kırdığını duyurdu. Ön soğutucu Mach 5’e eşit ya da ses hızının beş katı hava akımı sıcaklığı şartlarında teste tabi tutuldu… Sonuç: Soğutma başarı ile sonuçlandı… Peki bu ne demek? Bu başarı, Avrupa Uzay Ajansı ESA destekli SABRE motorunun nihai hali için çok önemli bir adım, hatta uzay erişimi ve sesten hızlı uçuş yollarını açan bir devrim olarak görülüyor. ESA Fırlatma Mühendisliği Bölümü Başkanı Mark Ford “Bu müthiş başarı sayesinde SABRE motor kavramının tamamen akla yatkın ve uygulanabilir olduğunu gözler önüne sermeye çok az kaldı” dedi.

GELECEKTE SABRE UÇAK İŞLEVİ GÖRECEK

İşte SABRE2nin gelecekte düşünülen uçak hali…
SABRE, atmosferik havayı uzaya çıkışının ilk ayağında ses hızından beş kat daha hızlı bir şekilde toplayan, yaklaşık 25 km’deki yörüngeye tırmanışının son kısmında ise tamamen roket moduna geçebilen özel bir dizayn.
Gelecekte SABRE bir nevi uçak işlevi görecek. Yeniden kullanılabilir uçak ve uzay aracı için taban olarak hizmet verebilir. Mach 5’e yapılacak ilk uçuş, atmosferik havayı bir itici olarak kullandığından, gövdesinde çok daha az sıvı oksijen taşıyacak.
Böyle bir sistem aynı roket yükünü yörüngeye şu an kullanılan fırlatıcıların yarı kütlesi kadar büyüklükte bir araçla da ulaştırabilir ve bu da şirketi büyük bir masraftan kurtarmakla kalmayıp daha yüksek oranda pazar sağlar.

1000 DERECELİK SICAKLIĞI SOĞUTTU

Reaction Engines, ön soğutucu test aracını İngiltere’de kurup ABD’deki Colorado Hava ve Uzay Limanı’ndaki özel inşa edilmiş binasına gönderdi ve burada daha ileri seviyede deneme çalışmalarına devam edildi. Yerde sürdürülen bu test, şirketin ‘HDX’ (sıcak ısı değiştiricisi) test programının en üst seviyedeki ısı hedefine ulaştı: 1000 derece hava akışı sıcaklığını başarıyla soğuttu.
Testler jet motorlu hava araçları tarihinde görülmemiş bir başarıya imza attı. Mach 5, Concorde seyir hızı ve SR71 Blackbird’den iki kat daha hızlı… Jet motoruyla çalışan en hızlı hava aracı… Bu başarıya 30 yıl hiç durmadan çalışarak ve 68 milyon Euro’luk bir yatırımla ulaşıldı.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘UZAY YOLCULUĞUNDA LÜKS ARAMAYIN’
Fotoğraflar: Reaction Engines