Home GELECEK SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ KARDA GİDER Mİ?
GELECEK - 11 Şubat 2020

SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ KARDA GİDER Mİ?

Türkiye'nin en önemli ekonomistlerinden Şeref Oğuz, otonom araçlarla ilgili yazı kaleme aldı: "Her yerde gider."

Ekonomist-Gazeteci Şeref Oğuz, sosyal medyada kaleme aldığı ‘Kamu Spotu’ adlı mini köşesinde otonom, sürücüsüz otomobillere el attı. “Sürücüsüz araç karda gider mi?” başlığını atan Türkiye’nin en önemli ekonomistlerinden Şeref Oğuz bakın ne yazdı:

“Otomobiller, tıpkı cep telefonları gibi bilgisayarlaşıyor. 130 yıl önce ilk örneklerine ‘atsız araba’ deniyordu. Şimdi sürücüsüzleri geliyor. Adına da otonom araçlar deniliyor. Benim umudum, trafik kazalarının ve sürücü hatalarının artık tarih olacağıdır. Misal trafik ve kaza gerçeğine teknolojinin vereceği cevap olabilir bu…”

“TRAFİĞİ DURDURMAZLAR, KÜFÜR ETMEZLER!”

“Önündeki aracı güvenli mesafeden izleyen motor sistemleri, yandaki araca “Fazla yaklaştın, uzak dur” diyen kaput altı donanımları, sürücüye gerek kalmadan yavaşlayan akıllı frenler… Daha da önemlisi yoldaki diğer araçlara hatta trafik ışıklarıyla iletişime geçip en uygun rotayı hesaplayan, gereksiz frene basıp trafiği durdurmayan ve karlı yollara diğer sürücüye küfretmeyen, ona levye ile saldırmaya kalkmayan akıllı tasarımlar… Bana göre otonom araç her yerde gidebilecek. BİZ HAZIR MIYIZ?”

ŞEREF OĞUZ KİMDİR?

1955 doğumlu Şeref Oğuz, gazetecilik hayatına 1970 yılında Sabah Gazetesi’nde başladı. Sırasıyla Günaydın Gazetesi Bölge Gazeteleri Yayın Sorumluluğu, Meydan Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği, Milliyet Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği ile Kanal 6 ve Yeni Yüzyıl tepe yöneticiliği görevlerinde bulundu.

Şeref Oğuz

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Şeref Oğuz aynı fakültede İstatistik ve Sosyal Siyaset disiplinlerinde master ve ekonomi alanında doktora derecesi aldı. Doktora sonrası Londra Üniversitesi’nde “Sufficent Knowledge” konusunda araştırmalar yaptı.

İLK SANAL MİTİNGİ DÜZENLEYEN KİŞİ

Internet Society kurucularından olan Şeref Oğuz, internetteki ilk büyük Türk gazetesi Milliyet.com projesini yönetti, 1996 Haziran’da dünyanın ilk sanal mitingini gerçekleştirdi. 1996’dan bu yana Anadolu’da KOBİ’lere yönelik Yeni Ekonomi Konferansları veren Şeref Oğuz’un özel zevkleri arasında uzun dönemler tarihi, bilgi sosyolojisi, müzik araştırmaları, nota yazıları, tanbur ve ney bulunuyor.

1999 yılında Koç Holding Yeni Ekonomi danışmanlığı görevine getirilen Şeref Oğuz, Koç Holding Bilgi Grubu Danışmanı olarak görev yaptı. Bilgi Üniversitesi e-mba akademik kadrosunda Sanal Kültür dersleri verdi ve Sabah Gazatesi’nde köşe yazarlığı yaptı.

Yazısında Türkiye Uzay Ajansı’nın “Yeni umut” olabileceğine değinen Şeref Oğuz, Ulusal Rekabet Araştırmaları Kurumu, Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor. Daha önce Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu, İnternet Kurulu üyesi ve Meclis Bilgi Grubu parlamento dışı üyeliğinde bulundu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: DÜNYANIN EN KÜÇÜK UÇAN ARABASININ TESTLERİ BAŞLADI

ELON MUSK’IN CYBERTRUCK’I RAP VİDEOSUNDA

İNSANLARIN BEKLENTİSİ: 2030’DA SÜRÜCÜSÜZ ARACA BİNMEK