Home GELECEK UZAY 2020 – 2 : “UZAYDA ÇİN’İ GÖRECEĞİZ”
GELECEK - 10 Aralık 2019

UZAY 2020 – 2 : “UZAYDA ÇİN’İ GÖRECEĞİZ”

Yeni yıla günler kala, İngiliz BBC kanalı 2020-2030 arasındaki uzay çalışmalarını uzmanlarına sordu... Cevaplar Çin'i işaret ediyor.

2020’ye günler kaldı… Dünya’da neler olacağını merak ederken, uzayda da neler olacağına kafa yoruyoruz… İngiliz BBC Kanalı da uzmanlara sordu: “2020’de uzayda neler göreceğiz?” İşte cevaplar… Uzmanlar bu on yılın yıldızının Çin olacağına dikkat çekiyor.

David Baker (Eski NASA mühendisi, Spaceflight Dergisi Genel Yayın Müdürü):

“Hindistan ve Çin arasında bir yarışa tanık olacağız. Ve eminim ki bu yarış iki taraf açısından da çok sesli geçecek… Uluslararası Uzay İstasyonu’na gelince… Bence Ruslar daha fazla bu yükü taşımayacak. Çünkü UUİ onların değil. Rus tarafında ciddi anlamında ‘Biz niye bunu çekiyoruz’ gibi bir bakış açısı hissediyorum.”

“Batı’da artık şunu görüyoruz. Uzay politikaları kişi ya da partiler değiştikçe değişiyor. Devamlılık konusunda ciddi bir sorun var. Bu nedenle de zaman ve para kaybı oluyor. Çin bu nedenle avantajlı. Çok demokratik olmadığı için gelecekteki tüm planlarını biliyorsunuz. Ve bunlar gerçekleşiyor da…”

Scott Pace (Washington’daki Uzay Politikaları Enstitüleri Başkanı):

“Ben Çin ile Hindistan arasında bir yarış olduğuna çok inanmıyorum. Çin ve Komünist Parti için uzay bir ulusal gösteri yeri. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da Amerikalılar 2024’e kadar orada olacaklarını taahhüt etti. Sorun bu noktadan sonra Rusların tavrı. Rusya da Amerika da istasyona bağlı. O nedenle bence UUİ’nun sonu uluslararası ortaklığa bağlı. Bu istasyondan sonra ne yapacağımızı bilmezsek, o zaman kabul edelim ki, iş yapamaz hale geliriz.”

“İnsanlı uzay uçuşu kesin olacak da o zaman derim ki demek bu uçuşlar artık Batı tarafından olmayacak. Niye derseniz… 2020’lerin ortalarında bir Çin istasyonu görebiliriz… Şu an zaten Avrupalılar mevcut istasyona Çinlileri taşımak için Pekin’le görüşüyor.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÇİN SENEYE MARS’A ARAÇ İNDİRECEK

ÇİN, ARJANTİN’DEKİ UZAY ÜSSÜNDEN AMERİKA’YA GÖZ KIRPIYOR!

“UZAYDA BEN DE VARIM” DİYEN ÇİN, 3D YAZICILARLA AY’DA ÜS KURACAK